Spotkanie z bohaterami bajek

Dodane 22 listopada 2017

5 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Do obchodów tego święta włączyła się Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim i zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy.

Z tej okazji w gmachu biblioteki zawrzało. Ożyły bajkowe postacie. Na spotkanie z nimi przybyło  wielu gości – tych, którzy kochają bajki i ich bohaterów. Wśród nich byli uczniowie szkół podstawowych nr 1 i 3 w Sępólnie Krajeńskim oraz z Wiśniewy, a także maluchy z Przedszkola nr 1. Mali przybysze żywo uczestniczyli w zabawie wcielając się w rolę swego ulubieńca. Wśród przebranych były Księżniczki, Czarownice, Wróżki, Czerwone Kapturki, Alicje z Krainy Czarów, Calineczki, Rycerze, Piraci i wiele innych. Do magicznego świata baśni i bajek naszych milusińskich wprowadzała Królowa Bajek – na co dzień Pani Magda z wypożyczalni dla dorosłych, która rzucając czar, przenosiła dzieci w zaczarowany świat, w którym wszystko mogło się zdarzyć…

Podczas spotkania nie zabrakło wesołych zabaw. Tego dnia biblioteczne pomieszczenia zamieniły się w bajkowe krainy. W każdej z nich panował inny nastrój i inna postać bajkowa. Wypożyczalnia dla dzieci stała się tajemniczym lasem z bajki o Jasiu i Małgosi, w którym dzieci spotkały Babę Jagę – Panią Asię z wypożyczalni dla dzieci i wraz z nią czarowały. Po wypowiedzeniu magicznego zaklęcia, otwierały zaczarowany kuferek i sięgając po rekwizyt, odgadywały co to za bajka. Okazało się, że bajki znają doskonale.

W czytelni dla dzieci powstała Akademia Książąt i Księżniczek. Mali goście przenieśli się do pałacowych komnat. Tam czekała na nich pani Lucyna, która przeobraziła się we Wróżkę Gryzeldę i zaprosiła wszystkich do niecodziennych lekcji. Młodzi adepci musieli przejść wiele prób. W Akademii nauczyli się grzeczności i dobrych manier oraz tego jak stać się prawdziwą księżniczką czy księciem. Chłopcy poznali kodeks rycerski oraz  nabyli umiejętności honorowej rywalizacji. Mieli też okazję stoczyć walkę ze Smokiem Krajanem, który w zamkowej wieży więził księżniczkę.

Kolejne stanowisko dla dzieci to kraina filmu i animacji. Na ekranie pojawiły się postacie ze świata zwierząt, takie jak np.: Kubuś Puchatek, Myszka Miki, Kaczor Donald, Miś Uszatek, Król Lew, Kurczak Mały czy Krecik. Każde kolejne zwierzę wywoływało wśród oglądających wiele emocji. Dzieci żywo reagowały na ukazujące się zwierzęta, przy czym  największe zachwyty wywołały u nich Pingwiny z Madagaskaru. Twórcą prezentacji i prowadzącym był Książę Kaspian – Pan Łukasz z czytelni dla dorosłych.

Kolejna kraina bajkowa to świat fantastyki. Tam instruktorzy firmy „Frajda” – pod okiem Pani Moniki Domaszek – zabrali wszystkich do świata robotów, gdzie głównymi bohaterami byli  Transformersi, ale nie tylko… Okazało się, że roboty też mają marzenia. Na przykład Robot WALL.E marzył o tym, aby mieć kogoś, z kim mógłby tańczyć i spacerować. Dzieci mu to ułatwiły. Wspólnie z instruktorami uruchamiały powstałe wcześniej roboty, razem je obsługiwali i świetnie się bawili.

Impreza była nie tylko dobrą zabawą, ale też promowała czytelnictwo oraz zachęcała do rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy do magicznego świata książek na co dzień.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |