Archiwum kreatywnie

Dodane 14 grudnia 2017

Archiwum kreatywnie – to nie oksymoron. Z zasobów archiwalnych można korzystać nie tylko w poważny, naukowy sposób. Można z nich korzystać także dla rozrywki. I mamy na to dowody – zobaczcie sami!

W ostatni piątek w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży z tworzenia multimediów za pomocą aplikacji mobilnych. Zajęcia prowadziła Sylwia Żółkiewska:  projektantka,​ ​animatorka​ ​kultury i innowatorka, specjalizująca się w​​​ ​wykładach​ ​i​ ​warsztatach​ ​z​ użyciem ​aplikacji​ ​mobilnych ​dla​ ​różnych​ ​grup​ ​odbiorców. Prowadząca postawiła sobie za cel pokazanie, że dzięki nowoczesnym technologiom nawet materiały archiwalne mogą posłużyć do niezłej zabawy!

Pod okiem Sylwii młodsi uczestnicy warsztatów tworzyli komiksy zainspirowane wybraną fotografią („Historia jednego zdjęcia – komiksy na smartfonie”), natomiast starsi poznawali tajniki tworzenia zdjęć interaktywnych („Nasze okolice kiedyś i dziś – interaktywne zdjęcie”). Używaliśmy do tego aplikacji takich jak Pixlr, Thinglink i Pic Sticker. Przy okazji wszyscy uczestnicy poznali zbiory bibliotecznego Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej. Zgodnie z przewidywaniami  nie zawiedliśmy się na kreatywności i zaangażowaniu dzieci i młodzieży. Fantastyczne efekty ich pracy zaprezentujemy już niebawem.

Warsztaty z udziałem Sylwii stanowiły część projektu realizowanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W prowadzeniu zajęć pomagali jej pracownicy biblioteki oraz Agnieszka Giersz – Kawka z Gminnego Centrum Informacji. Dziękujemy naszemu Gościowi za odwiedziny i liczymy na kolejne równie owocne spotkanie!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |