Projekt „Komierowscy. Wszystkie drogi prowadzą do domu”. Dołączysz?

Dodane 20 czerwca 2018

Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra” otrzymała dofinansowanie projektu poświęconego historii Andrzeja i Janiny Komierowskich z Komierowa. Chcesz dołączyć do projektu? Zobacz, co możemy Ci zaoferować!

Ostatni dzień sierpnia 1939 roku, dworzec kolejowy w Toruniu. Ogłoszono przed chwilą, że do pociągu jadącego do Warszawy doczepiono dwa wagony towarowe z żołnierzami. Młodziutki Andrzej Komierowski prosi ojca, Tomasza, żeby jechał razem z nim. Tomasz Komierowski odpowiada twardo, że Komierowski należy do Komierowa i nikt go stąd nie ruszy. Andrzejek z opiekunką odjeżdża za chwilę w kierunku Warszawy, Tomasz wraca do Komierowa. Komierowski należy do Komierowa i nikt go stąd nie ruszy to ostatnie słowa ojca do syna.

Andrzej jeszcze o tym nie wiedział, ale w Toruniu rozpoczęła się jego ponad 50-letnia wędrówka. Ostatni z Komierowskich mieszkał we Lwowie, w Adampolu na Podlasiu, w Krakowie, Trójmieście, Szwajcarii i w Republice Południowej Afryki. Zwiedził każdy kontynent z wyjątkiem Antarktydy. A gdy po 1989 roku fala zmian w ojczyźnie sprawiła, że realnie można było myśleć o powrocie do Komierowa, przypomniał sobie ostatnie słowa ojca. Wrócił i rozpoczął udaną batalię o zwrot przejętego przez państwo majątku.

Historia Andrzeja Komierowskiego i jego żony Janiny to wzloty i upadki, mroźne środkowoeuropejskie zimy i afrykańskie upały, bieda i dostatek, samotność i przyjaźnie na całe życie, kilka szczęśliwych zrządzeń losu i trochę ludzkiej podłości. Historia polskiego ziemiaństwa XX wieku w pigułce. Wszystko to opisane przez Andrzeja i Janinę oraz zilustrowane ponad 6 tysiącami fotografii ich autorstwa, które przechowywane są w naszej bibliotece.

Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra” (Muzeum Historii Polski w Warszawie) otrzymała dofinansowanie projektu poświęconego właśnie Andrzejowi i Janinie. W ramach projektu zostanie zorganizowana wystawa archiwalnych fotografii (we współpracy z członkami Koła Fotograficznego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sępólnie) oraz powstanie strona internetowa opowiadająca historię Komierowskich.

W związku z tym szukamy chętnych, którzy chcieliby zostać współautorami wspomnianej strony. Wiek nie gra roli. Jeśli interesujesz się historią regionu lub lubisz twórcze działania – na przykład piszesz, zajmujesz się grafiką, projektujesz – nasza inicjatywa jest właśnie dla Ciebie. Razem wybierzemy, jak chcemy opowiedzieć o Komierowskich, razem wybierzemy narzędzia, z których skorzystamy, razem zaprojektujemy stronę internetową. Nie zapłacimy ci, ale oznaczymy treści twojego autorstwa (śmiało wpisuj do portfolio!) Gwarantujemy też warsztaty z design thinkingu i storytellingu (4 – 6 lipca), satysfakcję z poznawania dziejów regionu i to fajne uczucie, gdy Twoje myśli i koncepcje przeobrażają się w coś namacalnego i dostępnego. Tak, będą też przekąski i napoje. Uroczystą prezentację strony internetowej połączoną z wernisażem wystawy planujemy na koniec listopada.

Uczniów i studentów na wakacjach, seniorów chętnych na coś nowego, każdego, kto po prostu chce się zaangażować – zachęcamy do kontaktu z naszą biblioteką. Możesz nas odwiedzić (ul. Wojska Polskiego 22, II piętro), zadzwonić ( 52 388 02 20) lub napisać (lukasz.jakubowski@biblioteka-sepolno.pl). Chętnie przekażemy Ci więcej szczegółów i odpowiemy na Twoje pytania. Pierwsze spotkanie uczestników już niebawem – 29 czerwca! I jak, wyruszysz w tę podróż razem z nami?

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |