„Chuligator, Pomindorek, Gołęsi i Dinożarły” – warsztaty językowo-plastyczne w sępoleńskiej bibliotece

Dodane 28 czerwca 2018

Warsztaty „DoMowy – rodzinne historie o słowach”, które odbyły się 27.06.2018 r. w  naszej bibliotece zostały przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 4-8 lat i rodzicach, którzy na co dzień towarzyszą im w rozwoju mowy  i z zaciekawieniem obserwują, jak dzieci tworzą język.

Podczas dwugodzinnego warsztatu dzieci oraz ich opiekunowie mieli okazję wspólnie przyjrzeć się swojemu domowemu, rodzinnemu językowi, podzielić się „przekrętami” i własnymi „stworami językowymi”. Rodziny wspólnie próbowały odgadnąć czym są m.in. fafaczka, tupaszki, przysiędek czy szyjak, a na koniec sprawdziliśmy, która z mam może pochwalić się największym słowotokiem. Rywalizacja była bardzo zacięta!
Podczas zabaw słownych dzieci odkryły,  że każdy przedmiot ma swoją nazwę, a jedno słowo może mieć wiele znaczeń. Część plastyczna z kolei pozwoliła na utrwalenie dziecięcych neologizmów w formie obrazkowej. Zapytacie jak wygląda chuligator? Tyle ile dzieci odwiedziło bibliotekę, tyle było pomysłów! Uczestnicy przygotowując swój słownik domowy przekonali się, że język to świetna maszyna do tworzenia słów.
Zajęcia tego typu pozwalają uczestnikom poznać funkcję języka, jako narzędzia komunikacji; odkryć  twórcze możliwości mowy podczas zabaw ze słowami oraz są okazją dla dzieci aby wyrazić rysunkiem znaczenie słowa. Mamy nadzieję, że wszyscy mile spędzili czas, a powstałe „Słowniki domowe” zdobią dziecięce pokoje.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |