W bibliotece zakiełkowała Mirabelka

Dodane 10 listopada 2018

W ramach oficjalnych obchodów 100-lecia niepodległości wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia”. Celem zajęć było rozbudzanie zainteresowania dzieci historią Polski oraz zwiększenie ich świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną.

Podczas warsztatów z najmłodszymi opowiadaliśmy o książce Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”. Tytułowa mirabelka, która jest narratorem opowieści rosła naprawdę. Dzieci dowiedziały się, że to niezwykłe drzewo przetrwało wojnę, getto, zagładę, stalinizm, ale nie przetrwało naszych czasów. Ścięto je podczas budowy apartamentowca.

Fragmenty książki, które w trakcie zajęć poznali uczestnicy, stanowiły dobry wstęp do dyskusji na temat II wojny światowej oraz trudów życia w getcie warszawskim. Okazało się, że mimo młodego wieku, dzieci posiadały sporą wiedzę o tym, jak wyglądało życie w czasie wojny.  Akcja ta była również świetną okazją, aby opowiedzieć najmłodszym o odwadze Ireny Sendlerowej oraz zachęcić ich do zapoznania się z serią książek „Czytam sobie z kotylionem”, czyli specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wszystkich młodych czytelników, którzy chcą poznać fascynujące historie związane z niepodległością i patriotyzmem już dziś zapraszamy do biblioteki!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |