Historia w spódnicy – Irena Sendlerowa

Dodane 14 grudnia 2018

2018 rok ustanowiony został Rokiem Praw Kobiet. To właśnie z tej okazji przygotowaliśmy dla młodzieży cykl warsztatów o Polkach, które zmieniły świat.  Pod koniec roku skupiliśmy się na postaci Ireny Sendlerowej – bohaterki wojennej, która w ciągu zaledwie trzech miesięcy ocaliła dwa i pół tysiąca dzieci.Uczestnicy, pracując w grupach, zapoznawali się z czterema różnymi fragmentami opowieści o Irenie Sendlerowej. Analizując materiały dowiadywali się m.in. o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej, o tym jak Sendlerowa znalazła się w getcie czy też o działalności Żegoty. Każda grupa przedstawiła rezultaty swojej pracy pozostałym zespołom, dzięki czemu z 4 różnych zagadnień udało się nam wspólnie stworzyć  biografię bohaterki spotkania.

Historia getta warszawskiego nikomu nie była obojętna. Opowieści naprzemiennie wprawiały w niedowierzanie, smuciły, powodowały uczucie niesprawiedliwości, a także wzruszały do łez. Wszyscy byliśmy zgodni co do jednego – Irena Sendlerowa bezapelacyjnie zasłużyła na Order Orła Białego oraz odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Zajęcia, w których udział wzięło blisko stu uczniów z powiatu sępoleńskiego inspirowane były książkami „Opowiadania na dobranoc dla młodych buntowniczek”, „Kto uratował jedno życie” oraz „Listy w butelce”.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |