Rok Czesława Miłosza w sępoleńskiej książnicy

Dodane 20 grudnia 2011

Dnia 14 grudnia 2011 r. w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim o godz. 11.00 uczniowie i nauczyciele gimnazjów z terenu gminy Sępólno Krajeńskie oraz sympatycy twórczości Czesława Miłosza obejrzeli oryginalny spektakl poetycki „Urojenie” – w reżyserii i według scenariusza Eugeniusza Rzyskiego. W przedstawieniu wystąpili aktorzy scen bydgoskich Wanda Dolman-Rzyska i Eugeniusz Rzyski.

Publiczność miała niepowtarzalną okazję lepszego poznania twórczości i biografii Czesława Miłosza, obcując z artyzmem aktorskiej interpretacji.

Spektakl złożony był z wierszy i fragmentów prozy Czesława Miłosza. Ukazywał jego drogę poetycką i życiowe rozterki, przemyślenia na temat życia i śmierci, a także obowiązki poety względem społeczeństwa, a zwłaszcza literatury.

Natomiast w godzinach popołudniowych w czytelni sępoleńskiej biblioteki miała miejsce projekcja filmu ”Spotkania z Czesławem Miłoszem”, który powstał w celach promująco-edukacyjnych dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film poświęcony był zmarłemu w 2004 roku Nobliście a nakręcony w jego krakowskim mieszkaniu, po którym oprowadzała Agnieszka Kosińska – osobista sekretarka pisarza. Sylwetkę Miłosza i rozmowy z nim wspominali przyjaciele, profesorowie i dziennikarze.

Po projekcji odbyła się „Herbatka z Miłoszem” – część artystyczna, którą przygotowały uczennice Gimnazjum Nr 3 realizujące projekt „Miłosz od Nowa”. Przy świecach, kawie i herbacie oraz słodkościach uczestnicy spotkania mogli wsłuchać się w poezję Miłosza. Na spotkaniu nie zabrakło również lokalnych poetów. Gośćmi gimnazjalistek byli: Paweł Szydeł, Andrzej Osowski i Marek Lewandowski, którzy zaprezentowali swój dorobek pisarski. Zaprezentowane zostały również wiersze niepełnosprawnej poetki Wioletty Zielkowskiej.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze i trwało do późnych godzin wieczornych.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , , |