„Słowotwory” fajne są!

Dodane 27 lutego 2019

Podczas warsztatów językowo – plastycznych, które odbyły się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej bibliotece dzieci odkrywały twórcze możliwości języka. Celem spotkania było promowanie języka ojczystego oraz zabawy językiem polskim.

Zajęcia przygotowane były w oparciu o książkę „Co robi język za zębami. Poprawna polszczyzna dla najmłodszych” Agaty Hąci. Książka ta skierowana jest do dzieci w wieku 5-10 lat oraz ich rodziców.  Podzielona jest ona na pięć części, a każda z nich odkrywa kolejne tajemnice języka polskiego.

Spotkanie rozpoczęliśmy od ćwiczenia polegającego na nazywaniu kart z ilustracjami i odkryciu faktu, że jedno słowo może mieć wiele znaczeń. Poświęciliśmy też chwilę, aby zastanowić się jak grzecznie mówić i okazywać szacunek naszym rozmówcom, a dzięki wierszykom łamiących języki utrwalaliśmy artykulację trudnych głosek. To była prawdziwa zemsta logopedy! Nie zabrakło także zabawy ze związkami frazeologicznymi, które na dobre zagościły w języku polskim. Każdy z uczestników próbował zmierzyć się z innym przykładem, a śmiesznym definicjom nie było końca.

Jednak największy entuzjazm podczas warsztatów wzbudziło ćwiczenie pt. „Wynalazki słowne”. Przygotowane wcześniej kostki dydaktyczne pozwoliły na stworzenie wielu nietypowych słów, a uczestnicy podzieleni na grupy za pomocą ilustracji, próbowali nadać znaczenie swoim „słowotworom”. Kto by pomyślał, że neologizmy to taka fajna sprawa!

Podziel się z innymi: