Niezwykłe historie kobiet

Dodane 9 kwietnia 2019

O tym, że kobieta zmienną jest wiedzą wszyscy. Ale czy kobiety to słaba płeć? Właśnie to pytanie stanowiło punkt wyjścia do stworzenia warsztatów, które w marcu odbywały się  w naszek bibliotece.

Podczas zajęć młodzież poznała biografię 6 wyjątkowych kobiet:  bohaterek wojennych – Ireny Sendlerowej i Antoniny Żabińskiej , kreatorki mody – Coco Chanel, himalaistki – Wandy Rutkiewicz, uczonej – Marii Skłodowskiej – Curie oraz pisarki Joanne Rowling. Kobiety te żyły w różnych czasach, ale łączyła je jedna wspólna cecha – determinacja do walki o lepsze jutro. Każda z nich, przed osiągnięciem sukcesu w swojej dziedzinie musiała zmierzyć się z różnymi przeciwnościami losu: wychowaniem się
w sierocińcu, byciem samotną matką z depresją, walką z dyskryminacją ze względu na płeć, ciężkimi kontuzjami czy codziennym narażaniem się na utratę życia poprzez pomaganie Żydom. Mimo to każda z nich wierzyła, że może osiągnąć coś wielkiego.

W zajęcia wpleciony został także element rywalizacji. Praca z tekstem, w małych grupach, wymagała od uczestników zapamiętywania informacji dotyczących poszczególnych postaci. Na końcu odbył się quiz wyróżniający grupę, która najlepiej zapamiętała szczegóły
z biografii wszystkich sześciu kobiet.

Zajęcia opracowane zostały w oparciu o dostępne w wypożyczalni dla dzieci książki „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” Joanny Kończak oraz „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” Eleny Favalli.

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |