Czy można namalować muzykę?

Sztuka ma to do siebie, że jej różne formy mogą ze sobą wzajemnie współgrać, ale jak tu muzykę przełożyć na obraz? Okazało się, że jest to możliwe i wcale nie trzeba mieć do tego zdolności plastycznych. Rok 2019 sejm ustanowił Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z tym sępoleńska biblioteka zorganizowała zajęcia, podczas których dzieci mogły poznać losy wybitnego polskiego kompozytora – Stanisława Moniuszki oraz posłuchać wybranych utworów kompozytora dzięki płycie CD, którą dołączono do książki. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać fascynujących opowieści o dzieciństwie Moniuszki, jego szalonych przygodach i zaskakujących pomysłach. Fragment opery ze „Strasznego dworu” zainspirował młodych do namalowania obrazów i pokazania piękna muzyki z całkiem innej perspektywy. Okazało się, że nie ma tu złych ani dobrych interpretacji. Dzieci wylewały na papier swoje emocje, które odczuwały w danej chwili. Powstały prawdziwe arcydzieła, wszystko to dzięki serii książek „Muzycy oczami dzieci”, które można wypożyczyć w naszej bibliotece.