Zbiory audiowizualne w sępoleńskiej bibliotece

Dodane 11 stycznia 2012

Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza zaprasza Państwa do korzystania ze zbiorów audiowizualnych zgromadzonych w wypożyczalni dla dorosłych. Wypożyczanie i korzystanie ze zbiorów audiowizualnych jest bezpłatne, należy być jedynie czytelnikiem biblioteki.

Obecnie na stanie posiadamy 500 jednostek inwentarzowych, nagranych na taśmach magnetofonowych, płytach CD i DVD. Na zbiór ten składają się filmy: fabularne, dokumentalne, adaptacje lektur, utwory muzyczne: muzyka poważna, rozrywkowa i poezja śpiewana, jazz, programy komputerowe: encyklopedie, słowniki.

Znaczną cześć zbiorów audiowizualnych stanowi książka mówiona, czyli nic innego jak nagranie dźwiękowe zawierające tekst odczytany przez profesjonalnych lektorów oraz wybitnych aktorów, którzy rewelacyjnie wprowadzają w klimat czytanych publikacji. Często spotykane jest też angielskie określenie książki mówionej – audiobook. Zapisane są one na kasecie magnetofonowej, płycie CD w formacie audio lub MP3.

Można je odsłuchiwać np. na komputerze czy innych urządzeniach audio oraz odtwarzaczach mp3. W ten sposób stają się przede wszystkim wygodną formą zapoznania z treścią książki.

W naszej książnicy znajdziecie Państwo książkę mówioną z różnych dziedzin: klasykę literatury polskiej i światowej, literaturę współczesną, bajki dla dzieci, lektury dla szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, książki audio z zakresu historii, filozofii i biznesu, książki do słuchania o tematyce podróżniczej i fantasy, kryminały, literaturę sensacyjną i obyczajową, jak również poradniki do nauki języków obcych.

Książka mówiona to wygodna i przyjemna forma umożliwiająca zapoznanie się z ulubioną lekturą czy też nieprzeczytaną do tej pory książką. Można z niej korzystać nie tylko w warunkach domowych. Audiobooki są doskonałe do słuchania w podróży, podczas ćwiczeń, gotowania w kuchni, spacerów po lesie czy stania w korkach. Wszędzie tam, gdzie ”czytelnik” (słuchacz) ma dużo czasu na wysiłek umysłowy, a nie ma fizycznej możliwości trzymania książki w ręku. Szczególnie jednak pomocne dla osób starszych mających problem z tradycyjnym czytaniem oraz chorych i niepełnosprawnych.

Zapraszamy.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |