Utracone, ale nie do końca. Kadry z międzywojennej Polski na wystawie Ośrodka KARTA

Dodane 16 sierpnia 2019

„Utracone. Przedwojenne małe ojczyzny” to tytuł wystawy przygotowanej przez Ośrodek KARTA we współpracy z bibliotekami w Sępólnie i Hrubieszowie. Od ubiegłego piątku wystawę można oglądać w Sępólnie.

9 sierpnia w Centrum Aktywności Społecznej (CAS) miało miejsce otwarcie wystawy zdjęć z życia wsi i małych miasteczek w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów archiwów społecznych – w tym z archiwum prowadzonego przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie. Jeszcze niedawno prezentowane zdjęcia znane były nielicznym – znajdowały się w kronikach szkół czy zakładów pracy, ale przede wszystkim w rodzinnych albumach i w szufladach osób prywatnych. Dzisiaj – dzięki Ośrodkowi KARTA, naszej bibliotece i licznemu gronu ofiarodawców – zachowane i udostępnione fotografie „żyją”, pokazując niezwykłą wartość lokalnej historii.

Na wernisażu obecne były kuratorki wystawy, Agata Bujnowska i Małgorzata Pankowska-Dowgiało z Ośrodka KARTA. Wydarzenie rozpoczęło się od spotkania w sali konferencyjnej CAS, na którym autorki opowiedziały zebranym o genezie i myśli przewodniej wystawy oraz o rozwoju fotografii w Polsce, natomiast pracownik biblioteki Łukasz Jakubowski powiedział kilka słów o historii Sępólna w okresie II RP. Następnie przyszedł czas na wspólne oglądanie plansz z fotografiami, rozwieszonych w Wozowni.

Każdego, kto ma ochotę poznać bliżej świat utraconych, przedwojennych małych ojczyzn, zachęcamy do zwiedzenia wystawy. Jest ona udostępniona w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Jeziornej do 20 września. Zapraszamy!

Autor fotografii: Szymon Szwochert

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |