Osiem nowel na ósme czytanie

Dodane 9 września 2019

7 września odbyła się ósma edycja Narodowego czytania. Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii.

„ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swojej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Biblioteka w Sępólnie w tym roku zaprosiła na maraton czytania, który jest znakomitą formą promocji czytelnictwa. Jak wiemy czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia koncentrację i pamięć, czyni nas świetnymi rozmówcami. Przez cały piątek biblioteka rozbrzmiewała fragmentami zaproponowanych nowel. Było międzypokoleniowo, kameralnie. Każda z zaproszonych osób kierowała do słuchaczy jakieś przesłanie bądź opowiadała własne doświadczenia związane z czytaniem książek. Fragment każdej noweli przybliżyli nam zaproszeni goście, wśród których byli:

  • Pani Józia Szmytkowska – słuchaczka UTW, członkini chóru przy UTW, E. Orzeszkowa „Dobra pani”
  • Pani Maria Kryger – emerytowana nauczycielka, założycielka teatru „Bakro” działającego przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Sępólnie, H. Sienkiewicz „Janko Muzykant”
  • Pan Marek Tymecki – Dyrektor Zakładu Obsługi i Oświaty Samorządowej w Sępólnie, S. Żeromski „Rozdzióbią nas kruki, wrony..”
  • Pani Grażyna Mażejko – członek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy bibliotece, W. Reymont „Orka”
  • Pan Robert Czerechowski – pracownik CSiR w Sępólnie, lider sępoleńskiej „Szlachetnej Paczki”, H. Sienkiewicz „Sachem”
  • Pan Kacper Gładych – założyciel teatru ‘Czas Wyobraźni”, B. Schulz „Mój ojciec wstępuje do strażaków”
  • Julia Rogowska – uczennica sępoleńskiego liceum, B. Prus „Katarynka”
  • Monika Zakrzewska – studentka, M. Konopnicka „Dym”

Następnie dalsza część tekstu „wędrowała” wśród zgromadzonych w czytelni osób i każdy miał możliwość przeczytania fragmentu.

Spotkanie było okazją do zdobycia pamiątkowej pieczęci na swoim egzemplarzu,          w zeszycie, kalendarzu.

Dziękujemy wszystkim przybyłym za udział w akcji „Narodowe Czytanie”, a czytającym za zaangażowanie.  Do zobaczenia za rok!


Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |