Franciszek i ks. Emanuel Grudzińscy bliżej mieszkańców

Dodane 23 października 2019

„Grudzińscy – non omnis moriar” to tytuł wystawy poświęconej Franciszkowi i ks. Emanuelowi Grudzińskim, wpływowym mieszkańcom Sępólna w okresie II RP. Wernisaż wystawy miał miejsce w piątek 18 października w sępoleńskiej książnicy.Tytuł wystawy stanowić może credo całego bibliotecznego projektu poświęconego Franciszkowi i ks. Emanuelowi Grudzińskim. Celem wszystkich naszych działań było bowiem przypomnienie mieszkańcom biografii tych postaci i zwrócenia uwagi na spuściznę, jaką po sobie zostawili.

Od kwietnia do czerwca odbywały się u nas warsztaty historyczne i literackie (te pod koniec czerwca) dla grupy studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na których to zajęciach przygotowywaliśmy materiały niezbędne do opracowania wystawy oraz dodatku tematycznego do lokalnego tygodnika. Gdy w sierpniu odbywała się III Edycja Wielkiego Testu z Historii Sępólna Krajeńskiego, dedykowana Grudzińskim, uczestnicy projektu oraz pracownicy biblioteki pracowali przy tworzeniu wystawy oraz dodatku. Rezultaty naszej kilkumiesięcznej pracy można było zobaczyć właśnie 17 i 18 października.

Wystawę, składającą się z 10 plansz przedstawiających miejsca wiążące się z Grudzińskimi, uzupełnił dodatek tematyczny do lokalnego tygodnika. Bogato ilustrowana wkładka składała się z kilku artykułów: biografii Franciszka i ks. Emanuela, wspomnień mieszkańców, informacji o projekcie. Przygotowany przez nas zestaw – wystawa oraz dodatek – stanowi solidną, atrakcyjną i łatwo dostępną dawkę wiedzy o Grudzińskich. Na bohaterów projektu natknął się każdy, kto wziął do ręki ostatni numer lokalnego tygodnika. Mamy nadzieję, że niejedna osoba zagłębiła się wtedy w lekturze…

Wernisaż stanowił doskonałą okazję do podziękowań tym, którzy zaangażowali się w misję przypomnienia miastu o Grudzińskich. Nasi wspaniali studenci UTW – pani Magdalena, pani Teresa, pani Elżbieta, pan Andrzej oraz pan Zbigniew – otrzymali więc pamiątkowe kubki i kwiaty. Pani Marioli, która podzieliła się z nami swoją wiedzą na temat Grudzińskich, również podziękowaliśmy różą. W planie spotkania nie mogło zabraknąć kilku słów na temat głównych bohaterów spotkania i przebiegu projektu. Zgromadzonym pokazaliśmy pamiątki po ks. Emanuelu – książeczka Feliksa Bobowskiego z biblioteczki proboszcza, kilka zdjęć oraz pocztówek z epoki. Następnie przyszedł czas na zwiedzanie wystawy, wspólne rozmowy, przeglądanie dodatku. Grudzińscy byli tego dnia najważniejsi. I to świetna wiadomość, bo o to nam przecież chodziło.

Panu Andrzejowi Ossowskiemu dziękujemy za udostępnienie pięknych fotografii z wernisażu!

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Instytutu Pileckiego w Warszawie.

 

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |