Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – tygodniem wyzwań

Dodane 19 listopada 2019

XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pn. „Wstańcie, chodźmy” obfitował w sępoleńskiej bibliotece w szereg wydarzeń. Oczywiście koncentrowały się one wokół religii.

Tydzień rozpoczęliśmy od spotkania z księdzem Łukaszem Skarżyńskim z parafii św. Andrzeja Apostoła w Toruniu, jednym z najmłodszych proboszczów w Polsce. Ksiądz Łukasz jest orędownikiem pielgrzymowania do Santiago de Compostella. Camino de Santiago to słynna droga, jaką pielgrzymi przemierzają do grobu św. Jakuba – miejsca, gdzie znajdują się relikwie świętego.

Ksiądz Łukasz przybliżył nam ideę pielgrzymowania. W obecnych czasach pielgrzymi najczęściej swoją przygodę z Camino zaczynają gdzieś w Hiszpanii lub Portugalii, czasem we Francji. Bywają też tacy, którzy pielgrzymują od progu własnego domu. Decydując się na przemierzania szlaku św. Jakuba każdy pątnik musi odkryć swoje motywacje i oczekiwania. Camino de Santiago to pielgrzymka mająca charakter indywidualny. Szlak pokonujemy samodzielnie lub w niewielkich grupach. Na szlaku spotkamy zarówno osoby głęboko wierzące, poszukujące, jak i turystów pokonujących szlak, by poznać zabytki i kulturę.

W środę bibliotekę odwiedził natomiast pisarz i wydawca Maciej Bukowski. Podobno żyjemy w czasach, gdy więcej osób pisze książki, niż je czyta. Pan Maciej zdaje się tym niespecjalnie przejmować. Pewny etat katechety w szkole zamienił bowiem na niepewny chleb literata, poświęcając się całkowicie swojej wielkiej pasji – pisaniu. Jego twórczość wymyka się ogólnie przyjętym tendencjom – nie znajdzie się tam wulgaryzmów i płomiennej erotyki.

Bukowski na spotkaniu w bibliotece opowiedział słuchaczom o swojej drodze życiowej i kulisach podejmowania jednej z poważniejszych życiowych decyzji. Autor kryminału “Chełmżyńska krew” przedstawił swoją historię w niekonwencjonalny sposób. Wybrał do tego formułę stand-upu, czyli wystąpienia o wybitnie komediowym zabarwieniu. Na pewno przykuł w ten sposób uwagę zgromadzonej publiczności.

 

W trakcie Tygodnia nie zabrakło również zajęć dla dzieci. We wtorek najmłodsi za pomocą krótkich historyjek o zwierzętach zapoznali się z opowieścią biblijną o Arce Noego. Tworząc wspólna pracę plastyczną przygotowali plakat zatytułowany „Boży zwierzyniec”. Z kolei w środę 50 osobowa grupa młodzieży wzięła udział w zajęciach dotyczących religii świata. Spotkanie miało charakter warsztatowy. Uczestnicy, po zapoznaniu się z wybranym zagadnieniem z buddyzmu, hinduizmu, chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, wcielali się w znawcę religii i referowali owe zagadnienia.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |