Laponia im niestraszna

Dodane 5 lutego 2020

Kto marzył o białych feriach – znalazł je w bibliotece. W poniedziałkowe popołudnie, 03.02.2020 r., w sępoleńskiej książnicy odbyło się spotkanie z Krzysztofem i Darią Nowakowskimi,  którzy jako pierwsi Polacy objechali pokryte lodem jezioro Inari w fińskiej Laponii. Małżeństwo od niemal siedemnastu lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. Zdjęcia z ich wyprawy pokazują, że życie za kołem podbiegunowym bardzo różni się od tego, jakie prowadzimy na co dzień. Pani Daria wraz z mężem opowiadali dzieciom jak przygotowują się do wypraw. Podróż psim zaprzęgiem wymaga wcześniejszych treningów. Umowne komendy, hierarchia w grupie psów, odpowiednie ubrania dla ludzi jak i zwierząt to podstawa udanej wyprawy. Podróżnicy zaskoczyli uczestników spotkania mówiąc o tym jak wygląda „psia emerytura” oraz jak ważna jest odpowiednia dieta ich psich przyjaciół. A mają ich ponad 30!  W bibliotece zadomowiły się dwie psie przytulanki, które od samego początku skradły serca zgromadzonych dzieci.

Niezwykłą niespodzianką jest fakt, iż pan Krzysztof napisał książkę dla dzieci opowiadającą o życiu w Laponii. Główna bohaterka to 10 letnia Maja, dla której niezwykle surowe warunki pogodowe panujące na Dalekiej Północy są codziennością. Pozycja ta przybliży młodym czytelnikom bogatą kulturę mieszkających tam Samów.  A my zapraszamy do biblioteki – tutaj czekają na Was różne opowieści o mroźnych krainach!