U Pocha Klimka na dworku, czyli pierwsze dyktando z elementami gwary krajeńskiej za nami

Dodane 11 sierpnia 2020

Trzeciego sierpnia odbyło się regionalne dyktando z elementami gwary krajeńskiej, zorganizowane przez Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce”. Wygrała je Pani Joanna Łangowska.

Dyktando przeprowadzono z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego. Stanowiło ono próbę przypomnienia mieszkańcom Sępólna Krajeńskiego, że coś takiego jak gwara krajeńska istnieje i – co ciekawe – funkcjonuje na co dzień w naszym języku. O ile bowiem nie każdy musi wiedzieć, że „ajnfach” oznacza tyle, co „prosto, łatwo”, o tyle „farfocle” (śmieci), „hajcować” (palić w piecu) czy „gnić” (wylegiwać się) są już wyrazami, które można usłyszeć w codziennej mowie mieszkańców naszego regionu. A znajdziemy je w „Małym słowniku gwary krajeńskiej”, przygotowanym przez niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, prof. Jowitę Kęcińską-Kaczmarek. Trzeba nam tutaj wspomnieć, że Pani profesor jest jedną z autorek tekstu dyktanda.

Z przygotowanym tekstem najlepiej poradziła sobie Pani Joanna Łangowska. Drugie miejsce zajęła Pani Anna Paprocka, natomiast trzecie – Pani Katarzyna Falkowska. Laureatki otrzymały w nagrodę torby podróżne. Gratulujemy!

Gwara krajeńska jest niewątpliwie ważną częścią naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego, dlatego warto ją pielęgnować i zachowywać dla przyszłych pokoleń. Ubiegłotygodniowe zmagania uzmysłowiły przynajmniej niektórym mieszkańcom, że nie taka ta gwara straszna i obca. Oby nie była to jednorazowa inicjatywa – niech gwara częściej gości w gminnym i powiatowym kalendarzu imprez kulturalnych!

 

Zajęcia organizowane w ramach projektu „Etno Sępólno”. Projekt ten finansowany jest ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie,
a realizowany przez Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce”.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |