Było etnicznie i sympatycznie

Dodane 18 sierpnia 2020

Stowarzyszenie Trzecie Miejsce zakończyło właśnie projekt „Etno Sępólno”, który realizowany był od lutego bieżącego roku. Zadanie skupiało dzieci, ich rodziców oraz seniorów.  Projekt „Etno Sępólno” polegał na realizacji zadań z zakresu kultury ludowej Sępólna Krajeńskiego, które do tej pory, poza działalnością zespołu Lutowianie z Lutowa, były traktowane raczej marginalnie.

Podczas comiesięcznych, międzypokoleniowych spotkań pt. „Rodzinne Bajanie” najmłodsi oraz ich opiekunowie poznawali sępoleńskie baśnie oraz ukrytą w nich krajeńską gwarę. Omawianiu każdej z sześciu historii towarzyszyły zabawy plastyczne oraz inne wesołe animacje.
Również podczas Dni Sępólna Krajeńskiego mieszkańcy mogli wziąć udział w różnych aktywnościach organizowanych w ramach projektu.  Pierwszą z nich było dyktando z elementami gwary krajeńskiej. Dla fanów rękodzieła zorganizowaliśmy także międzypokoleniowe, plenerowe warsztaty malowania elementów stroju regionalnego Krajny  na kamieniach, które przygotowała pani Beata Bohaczyk . Z kolei uczestnicy warsztatów poprowadzonych przez panią Małgorzatę Senske skupili się na zagadnieniach haftu krajeńskiego i jego wykorzystania we współczesnych aspektach. Każdy wyszedł z tych zajęć z jedyną w swoim rodzaju maseczką z regionalnym wzorem.

Mając na uwadze, że projekt miał łączyć pokolenia zorganizowaliśmy także dla całych rodzin plenerowy występ Teatru Lalek „Małe Mi” pt. „Fintikluszki – folkowe okruszki”. Opowieści wędrownego kramu z bajkami ożywiały świat wielkoludów, a ludowe gadki odkrywały przed dziećmi świat domowych skrzatów.

Powyższe działania przyczyniły się do stworzenia warunków dla wzmocnienia lokalnej tożsamości kulturowej oraz zwróciły uwagę uczestników na piękno kultury ludowej.

Wszystkie wymienione działania organizowane były przez Stowarzyszenie Trzecie Miejsce
w ramach projektu „Etno Sępólno”. Projekt ten finansowany był ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |