Poznaj Europę z bohaterami bajek – literatura angielska

Dodane 17 listopada 2020

W kolejną podróż po Europie wyruszamy do Wielkiej Brytanii. Literatura angielska, tworzona z myślą o dzieciach i młodzieży, ma wychowywać i uczyć przekazując w treści różne ciekawostki o świecie, historii i etnografii. Wraz z powstaniem pierwszych kolonii brytyjskich wzrosło zainteresowanie folklorem. „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga pokazuje świat widziany ze strony zwierząt, ale też człowieka, który pośród nich żyje. Opowieść tę możemy również oglądać w wersji przeznaczonej dla najmłodszych. Film, gdzie głównym bohaterem jest Mowgli – legenda dżungli, stworzony w wersji animowanej i filmu przygodowego bije rekordy popularności po dzień dzisiejszy. Książka ta, tak jak i „Przygody Robinsona Kruzoe” Daniela Defoe, stały się inspiracją do współczesnych gier planszowych i komputerowych. Ważne miejsce w literaturze angielskiej zajmuje fantastyka. Kreuje ona istoty, które są wytworem wyobraźni, części świata lub całej rzeczywistości zupełnie odmiennej od tej, którą znamy z życia. Do jednych z najbardziej magicznych miast świata należy Londyn. Miesza się tu nowoczesność
z klasyką. Z londyńskiego dworca King’s Cross wyrusza w magiczną podróż Harry Potter, rodzeństwo Pevensie w „Opowieściach z Narnii”. Podążając za Białym Królikiem, wpada do nory i przenosi się do tajemniczego świata Alicja z Krainie Czarów z opowieści Carrolla Lewisa.
Niezwykłą przygodę w londyńskiej szkole zaczyna „Mała księżniczka” w książce Francesa Hodgson Burnetta. Pejzaż i kulturę angielską można zobaczyć też w cyklu opowieści o misiu Paddingtonie Michaela Bonda czy „Kłopotach rodu Pożyczalskich” Mary Norton. Ważną rolę w literaturze odgrywają zwierzęta. Wszyscy dobrze znamy historię Kubusia Puchatka opisaną przez Alana Aleksandra Milne jak i historię „Zwierząt z Zielonego Lasu” autorstwa Colina Danna. Mało kto wie, że oryginalna historia o 101 dalmatyńczykach została napisana przez brytyjską autorkę Dodie Smith. Na jej pierwowzorze stworzona została zupełnie nowa adaptacja dzieła, znana najmłodszym dzieciom z filmów animowanych. Największym miłośnikiem zwierząt jest Doktor Dolittle, który uczył się języka zwierząt i postanawia je leczyć. Historię tej niezwykłej postaci opisał Hugho Lofting. Jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał tych książek, to gorąco polecamy.
Naprawdę warto!
Nasza dzisiejsza zabawa online została przygotowana podczas zajęć „Poznaj Europę z bohaterami bajek!” prowadzonych w ramach projektu „Bajkowy świat”. Zapraszamy do zabawy!

https://wordwall.net/play/6815/891/783

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |