Poznaj własną okolicę

Dodane 18 sierpnia 2021

Czy w Sępólnie jest coś, co warto zobaczyć? Oczywiście, że tak! Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce”, w ramach projektu „W krajeńskich barwach”, zorganizowało dla dzieci w wieku 8 – 13 lat zajęcia edukacyjne dotyczące historii, kultury i tradycji Krajny. Młodzi uczestnicy przedsięwzięcia mieli okazję dowiedzieć się między innymi  kto nadał prawa miejskie naszemu miastu oraz jak wygląda jego herb. Uroki Krajny mogli odkryć zapoznając się z wierszem zawartym w książce Mariusza Niemyckiego „Pierścień Sępolenki czyli z Misią wspólnie po Sępólnie”. Aranżacje muzyczne do wiersza w wykonaniu Arkadiusza Adamiaka sprawiły, że o historii miasta dzieci uczyły się śpiewająco. Piosenka „To Sępólno, moje miasto” stała się hitem tegorocznego lata.

Korzystając z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, które posiada sępoleńska biblioteka, dzieci miały okazję dowiedzieć się również jak dawniej wyglądało nasze miasto i najbliższa okolica.

Uczestnicy projektu, wraz z panią Moniką Ewert z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, wędrowali też po okolicy w poszukiwaniu atrakcji przyrodniczych. Zapoznali się ze szlakami turystycznymi, które przebiegają przez nasze miasto.
W trakcie pracy w grupach stworzyli własne szlaki, na których znajdowały się najciekawsze według nich miejsca w okolicy. W ten sposób Sępólno dorobiło
się trzech nowych szlaków turystycznych: szlaku przygód, zwierzogrodu i szlaku plażowego. Najciekawsze informacje dzieci zapisały tworząc samodzielnie plakaty przedstawiające miejsca, które ich zdaniem każdy turysta powinien zobaczyć.

Podczas realizacji projektu uczestnicy mieli możliwość twórczego działania inspirowanego aktywnością ruchową, literacką, muzyczną, plastyczną
i teatralną. Różnorodność ta pozwoliła na lepsze zrozumienie tematu, a tym samym umożliwiła zdobycie wiedzy na temat historii regionu. Kreatywne akcesoria plastyczne pozwoliły na wykonanie przez dzieci „Krajeńskich skarbów”.

Wakacyjnym zajęciom przypadającym na Dni Sępólna towarzyszyły nie tylko zabawy i gry edukacyjne, ale także konkursy: plastyczne i fotograficzne. Dla małych mieszkańców z Gminy Sępólno Krajeńskie zorganizowano również spektakl teatralny pt. „Szałaputki” w wykonaniu aktorów teatru TeaTryle. Mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.

 

Zadanie realizowane było w ramach projektu „W krajeńskich  barwach” przez Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce” we współpracy z Biblioteką Publiczną
im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Projekt finansowany był ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

Jak wygląda nasze miasto oczami dzieci oraz jak brzmi piosenka na tegoroczne lato
„To Sępólno, moje miasto” możecie przekonać się sami oglądając poniższą prezentację.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |