Wspólnie po Sępólnie i o Sępólnie

Dodane 18 sierpnia 2021
W ostatni piątek w siedzibie sępoleńskiej biblioteki odbył się Wielki Test z Historii Sępólna Krajeńskiego. Była to jego V edycja. W tym roku pytania dotyczyły treści z tablic historycznych rozmieszczonych w różnych punktach miasta oraz treści zawartych na internetowej mapie Sępólna i okolic w okresie II RP.
Gościem spotkania była Agnieszka Krizel, laureatka konkursów poetyckich na szczeblu ogólnopolskim, autorka tomiku wierszy „Illusion de vie”, współautorka i koordynatorka antologii opowiadań „O, Matko!”, społeczniczka i aktywna uczestniczka akcji charytatywnych. Ponadto amator – fotograf i oczywiście członkini DKK. Oprócz tego pani Agnieszka występuje w kółku teatralnym, działającym przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kęsowie. Prowadzi blog literacki „Recenzje Agi”, promując przede wszystkim polską literaturę.
Jak to jest z tym pisaniem wierszy? Takie i wiele innych pytań padło w trakcie spotkania. Pani Agnieszka opowiedziała o sobie i swej pasji. Zaprezentowała również kilka wierszy, które wprowadzając odpowiedni nastrój, zachęciły słuchaczy do deklamacji swoich ulubionych strof. Spotkanie upłynęło w bardzo sympatycznej atmosferze. Klubowicze zaś przekonali się, że „Poezja nie gryzie, ale zostawia ślad!”.
Zwycięzcą piątkowych zmagań okazał się Pan Marcin Więcek. Gratulujemy! Pan Marcin opuścił bibliotekę z rowerem – nagrodą główną, ufundowaną przez Gminę Sępólno Krajeńskie.
Podczas testu nastąpiła inauguracja questu „Od tablicy do tablicy, tak poznajemy dzieje okolicy”. Questy to nieoznakowane trasy turystyczne lub krajoznawcze, które można pokonać samemu, kierując się wierszowanymi opisami zawartymi w ulotkach albo aplikacjach. Nasza broszura oprowadza po tablicach historycznych rozmieszczonych w różnych punktach Sępólna. Wiąże się zatem wprost z tematyką testu z historii.
Dzień przed testem, w czwartek, miała z kolei miejsce inauguracja questu dla dzieci i młodzieży. Opiera się on na książce „Pierścień Sępolenki, czyli z Misią wspólnie po Sępólnie”. Oba questy przygotowało Stowarzyszenie Trzecie Miejsce.
Pierwsi śmiałkowie, którzy z sukcesem zmierzyli się z questami, zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Broszury z questami dostępne są w siedzibie biblioteki przy ulicy Wojska Polskiego, w bibliotecznej filii przy ulicy Kościuszki, w Punkcie Informacji Turystycznej na Jeziornej oraz w kawiarence „Słodka Przystań” na molo. Zapraszamy do zabawy!

Projekt „Od tablicy do tablicy, tak poznajemy dzieje okolicy” realizowany jest przez Stowarzyszenie Trzecie Miejsce, a finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |