Narodowe Czytanie 2021 w sępoleńskiej bibliotece

Dodane 7 września 2021

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku jest to już 10. – jubileuszowa edycja.

Do tegorocznego Narodowego Czytania Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim zaprosiła aktorów zespołu teatralnego „BAKRO” pod kierunkiem pani Marii Kryger. Czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Ten wyjątkowy utwór  piętnuje obłudę i zakłamanie. Jednak odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło.

Nasi aktorzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w obrane role. Do przedstawianej postaci dołożyli nie tylko głos, ale też elementy stroju, które jeszcze bardziej podkreśliły daną osobowość. A w rolach głównych wystąpili:

Anna Kania – Hanka

Małgorzata Węgrzyn – Juliasiewiczowa z Dulskich

Irena Chylewska – Pani Dulska

Łucja Kathke – Hesia

Genowefa Gola – Mela

Tadeusz Stąpyra – Zbyszko Dulski

Joachim Neumann – Pan Dulski

Maria Kryger – Tadrachowa

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za ogromny wkład pracy oraz dawkę niesamowitego humoru!

Czytane fragmenty zostały „sfilmowane”. Zapraszamy do ich oglądania na Facebooku sępoleńskiej biblioteki!