„Dziennikarstwo to dla mnie oddanie głosu tym, którzy na co dzień go nie mają”

Dodane 21 października 2021
To życiowe motto Justyny Kopińskiej, gościa sępoleńskiej biblioteki, autorki wstrząsających, kryminalnych reportaży, która  jako pierwsza polska dziennikarka zdobyła „europejskiego Pulitzera”, prestiżową nagrodę European Press Prize .

Rozgłos przyniosła jej książka „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadecie?” traktująca o śledztwa prowadzonym w sprawie przemocy wobec dzieci w ośrodku prowadzonym przez siostry Boromeuszki w Zabrzu. Kolejne reportaże „Polska odwraca oczy” i „Z nienawiści do kobiet” również poruszają tematykę kryminalną. Zgoła odmienny jest zbiór felietonów, tekstów i przemyśleń „Lekarstwo dla duszy”, których wspólnym mianownikiem jest otaczające nas dobro.

Justyna Kopińska przez wiele lat związana była z Gazetą Wyborczą, pisała teksty m.in. do Dużego Formatu. W 2018 r. zakończyła ten etap w swojej zawodowej karierze. Aktualnie jej felietony można czytać w polskim Voque.

W młodości, zanim zaczęła pisać, chciała być policjantką. Miała nadzieję, że praca w policji będzie jej wkładem w zmienianie świata na lepsze. Złudzeń pozbawiły ją w wieku 19 lat rozmowy z policjantami, którzy bez ogródek opowiadali, z jakimi ograniczeniami, a często także kompromisami moralnymi, wiąże się praca w organach ścigania. Rozczarowana tymi realiami, dokonała przekalkulowania swoich młodzieńczych aspiracji i doszła do wniosku, że większy wpływ na rzeczywistość niż służba w policji zapewni jej praca dziennikarki śledczej.

Siła jej tekstów, mimo szokującej tematyki, tkwi właśnie w ich rzetelności i wiarygodności. Zarówno w artykułach, jak i w książkach, Justyna Kopińska nigdy nie szukała niezdrowej sensacji. Jej intencją zawsze było spowodowanie zmiany w opisywanej rzeczywistości, nie wahała się podawać imion i nazwisk osób odpowiedzialnych za popełnione zło.

Mimo ogromnego psychicznego obciążenia autorka czyni wiele dobrego. Przez  podejmowane tematy, dzięki swoim tekstom jej reportaże przyczyniają się do napiętnowania i ukarania winnych oraz do wprowadzenia zmian w prawie i procedurach prawnych.

Spotkanie zorganizowane było w ramach projektu „Biblioteczny niezbędnik” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |