„Zrobiłem, co należało, inni niech zrobią lepiej…” – spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim

A w zasadzie: „Feci, quod potui, faciant meliora potentes”. Taki bowiem napis widnieje na nagrobku Stanisława Lema, wybitnego polskiego pisarza science fiction. Tego oraz mnóstwa innych ciekawostek związanych z autorem „Solaris” mogliśmy się dowiedzieć na poniedziałkowym spotkaniu z Wojciechem Orlińskim, biografem futurologa i jego „pozytywnym psychofanem” (8 listopada, siedziba naszej biblioteki). Życiorys Lema stanowił jeden z tematów tego wieczoru. Drugim była twórczość pisarza – jej wpływ na kulturę współczesną, podobieństwa do prozy Lovecrafta, aktualność stawianych przez niego tez i prognoz. Kolejne minuty upływały nam więc pod znakiem dyskusji o optonach, lektonach, bombie megabitowej… A kiedy przyszło zakończyć spotkanie – swoją drogą fantastycznie prowadzone przez Kacpra Gładycha – wszyscy miłośnicy tego gatunku literatury mogli mieć poczucie dobrze spędzonego czasu. Ciekawe, ilu z nich poczuło chęć sięgnięcia po „Solaris”, „Kongres futurologiczny” czy „Summa technologiae”?

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteczny niezbędnik” współfinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.