Opowieści z krainy, gdzie ziemia jest czerwona, a ludzie żyją pod ziemią – z Szymonem Orzłowskim w podróży po Australii

Dodane 14 marca 2012

W poniedziałek 5 marca 2012 r. w Kawiarence pod Globusem działającej w ramach Klubu Podróżnika przy Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie można było udać się w wirtualną podróż do kraju kangurów – Australii.

Na początku spotkania połączyliśmy się, za pomocą komunikatora Skype, z mieszkanką naszego miasta – panią Iwoną Maluchnik, która obecnie wypoczywa w Sydney. Pomimo dużej różnicy czasu – w Australii była akurat 3:00 nad ranem – Pani Iwona podzieliła się swoimi wrażeniami z pobytu na wyspie. W Australii jest już po raz drugi. Obecnie kończy się tam lato. Temperatura dochodzi do 27 stopni Rozmówczyni korzysta więc z kąpieli słonecznych i wodnych a w jej zamierzeniach jest wyprawa na Górę Kościuszki. W Australii Pani Iwona będzie jeszcze około miesiąca. Mamy nadzieję, że po powrocie zawita do naszej Kawiarenki pod Globusem.

Jednak głównym gościem poniedziałkowego spotkania był Szymon Orzłowski – młody, bardzo sympatyczny podróżnik, absolwent tutejszego Liceum Ogólnokształcącego i były czytelnik naszej biblioteki. Na co dzień Pan Szymon prowadzi Biuro Podróży HolidayService w Poznaniu.

Raz do roku z przyjaciółmi udaje się na „podbój świata”. Ostatnio odwiedził Australię, gdzie przebywał na przełomie grudnia i stycznia, przez okres 3 tygodni, przemierzając 6000 kilometrów. Podróż do tego odległego zakątka uwiecznił na pięknych fotografiach, które mieliśmy sposobność podziwiać oraz wysłuchać ciekawych opowieści o urokliwych miejscach państwa Aborygenów.

Australia to młody kraj, dlatego nie ma tu zbyt wielu historycznych zabytków. To państwo ruchliwych, dynamicznych miast, takich jak Sydney czy Melbourne. Miast, które ze względu na swoje położenie są plażowym rajem dla mieszkańców i turystów. Najsłynniejszym miejskim kąpieliskiem jest plaża Bondi Beach w Sydney. Tereny wyspy przechodzą od obszarów niemalże pustynnych, przez mokradła po lasy tropikalne. Wypoczynkowym rajem jest stan Queensland, który szczyci się ładnymi plażami, Wielką Rafą Koralową a także świetnie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Australijczycy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu. Ich pasją jest grillowanie. Ponadto dużą wagę przywiązują do ekologii i ochrony środowiska. Na szlakach turystycznych, na każdym kroku można dostrzec kosze na śmieci i toalety.

Australia słynie także ze swojej oryginalnej fauny: kangury, misie koala, strusie emu, jaszczurki, najbardziej jadowite węże na świecie a nawet pingwiny, których paradę można zobaczyć na Philip Island. Antypody to kraina wielu parków narodowych, czerwonej ziemi oraz opali. Te szlachetne kamienie wydobywa się w mieści Coober Pedy w Południowej Australii. Pustynny, nieprzyjazny klimat i wysoka temperatura, dochodząca latem do 40 stopni zmusiła tubylców do budowania pod ziemią domów, poczty, hoteli a nawet kościoła.

Wirtualną podróż po Australii Pan Szymon zakończył opowieścią z noworocznego, spektakularnego pokazu sztucznych ogni na Moście Harbour Bridgena w Sydney, który rozbłyskuje fajerwerkami, a słynny gmach Opery jest bajecznie oświetlony. To jedna z tych rzeczy, które w Australii zobaczyć należy.

W planach naszego gościa jest wyprawa do Japonii. Trzymamy kciuki za jej realizację. Serdecznie dziękujemy za spotkanie i nie mówimy do widzenia lecz do zobaczenia!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |