„Bez skargi w Roku Skargi”

Dodane 20 marca 2012

Rok 2012 został między innymi ogłoszony Rokiem Piotra Skargi – osoby, która w swojej twórczości nawiązywał do patriotyzmu. Dlatego właśnie w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim 16 marca 2012r. rozmawialiśmy na temat patriotyzmu z Panem Miłoszem Kamilem Manasterskim.

Na początku spotkania zaproszony gość opowiedział nam o niesamowitej popularności polskiej literatury w Chinach. Okazuje się bowiem, że chińczycy nie tylko doceniają polskich pisarzy, ale i uczą się języka polskiego, , by lepiej zrozumieć naszą literaturę. Pan Miłosz Kamil Manasterski zaprezentował podczas spotkania wiersz swojego autorstwa, który został wydany w dwujęzycznym tomiku wierszy pt. „Złoto i czerwień” i podkreślił, że „Polska poezja jest ceniona na całym świecie”.

Ten krótki wstęp miał za zadanie uświadomić słuchaczom, że patriotyzm nie powinien ujawniać się tylko w okresie wojen, gdy trzeba sięgnąć po broń. Również w okresie pokoju powinniśmy być patriotami, którzy dbają o dziedzictwo kulturowe własnego kraju. Mamy tego dokonywać świadomie podejmując decyzje dotyczące wyboru literatury, muzyki i innych dzieł kultury, które słuchamy, oglądamy i czytamy. Do młodzieży obecnej na spotkaniu zwrócił się takimi słowami: „To wy będziecie rządzić tym światem lub już nim rządzicie, bo podejmujecie decyzje finansowe. To wy tworzycie miejsca pracy decydując co kupujecie. Trzeba zachować umiar i rozsądek w życiu i podjąć decyzje czy warto wydawać pieniądze na zagranicznych artystów, którzy i tak są na szczytach list przebojów i mają dość pieniędzy, czy nie lepie wesprzeć tych młodych, mniej znanych polskich autorów, dla których nasze wsparcie może zadecydować o ich przyszłości.”

Mówiąc o patriotyzmie dlaczego mówimy właśnie o Piotrze Skardze? Pan Miłosz Kamil Manasterski wyjaśnił kim był ksiądz Piotr Skarga i czemu tak mocno związany jest on z polskim patriotyzmem. „Piotr Skarga tak naprawdę nazywał się Powęski, a przydomek Skarga „przyległ” do niego ze względu na to, że w swoich kazaniach nader często skarżył się na polityków i to co się dzieje w państwie polskim. To właśnie on zapoczątkował „Narzekanie Polaków”, które trwa do dnia dzisiejszego. Tak naprawdę narzekamy na wszystko, zapominając że Polska jest niepodległa, że żyjemy w miarę spokojnie i w dobrych warunkach. Dla nas jednak ciągle jest źle i źle. Właśnie dlatego tematem naszej preselekcji brzmi „Bez skarg w roku Skargi”.

Opowiadając o ks. Piotrze Skardze nasz gość przedstawił ciekawostkę historyczną na jego temat. „Na pogrzeb Piotra Skargi przybyło stu duchownych, pochodzących z różnych wyznań. To niezwykłe, gdyż za swoją niepoprawność polityczną nie był zbyt lubiany. Po pogrzebie chciano go nawet ogłosić świętym, za to co uczynił dla społeczeństwa. Stworzył on Bank Pobożny, który pożyczał pieniądze biednym, by mogli poradzić sobie w życiu. Wspierał wolontariat i stworzył fundusz posagowy dla młodych kobiet, które pochodziły z ubogich rodzin, a chciały wyjść za mąż. Jednak w ogłoszeniu go świętym przeszkodziła plotka jakoby został on pochowany żywcem, gdyż po otwarciu trumny jego ciało było ułożone w nienaturalnej pozycji, co mogło świadczyć, że obudził się w trumnie. Osoby pochowanej żywcem nie można ogłosić świętym dlatego, że w chwili przebudzenia w trumnie może ona złorzeczyć Bogu, a to wyklucza ją z grona świętych. Dziś nie jesteśmy raczej w stanie stwierdzić czy była to prawda, gdyż trumna ze zwłokami Piotra Skargi była otwierana tyle razy i wyciągano z niej kawałki szaty, fragmenty ciała na relikwie, że zbadanie tej plotki staje się niemożliwe. Jednak do dnia dzisiejszego wiele osób zanosi swoje prośby do Piotra Skargi. Badania antropologiczne odkryły natomiast, że był on człowiekiem niskim, ale miał dużą czaszkę, co podobno sprawiło, że z łatwością uczył się języków obcych.”

Na zakończenie swojej preselekcji Pan Miłosz Kamil Manasterski stwierdził, że najbardziej niesamowitym miejscem jest biblioteka, gdzie za darmo można korzystać z książek. „Dopiero trafiając za granicę możemy zrozumieć jak cenne są polskie książki. Bastionem patriotyzmu jest biblioteka. Nigdy nie pozwólmy by biblioteki zniknęły.”

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |