„Czy grecki ideał Kalos Kagathos, łączący piękno duszy i ciała, może być wzorem dla współczesnego człowieka?”

Dodane 2 kwietnia 2012

„Czy grecki ideał Kalos Kagathos, łączący piękno duszy i ciała, może być wzorem dla współczesnego człowieka?”. Młodzi udowodnili, że tak; jurorzy wydali werdykt, nagradzając najzdolniejszych młodych literatów.

Tegoroczny konkurs literacki miał inspirować i skłaniać dzieci i młodzież do refleksji nad ważnymi dla całego cywilizowanego świata wydarzeniami sportowymi: Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 oraz Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, zaś w naszym mieście faktem oddania do użytku dwóch wielofunkcyjnych boisk sportowych „ORLIK” oraz nowej hali widowiskowo – sportowej „Krajna Arena”, która przed mieszkańcami stwarza olbrzymie możliwości rozwoju fizycznego.

Uczniowie, zgodnie z regulaminem, dostarczyli pisemne wypowiedzi na temat: „Czy grecki ideał Kalos Kagathos, łączący piękno duszy i ciała, może być wzorem dla współczesnego człowieka? Pisząc, przywołaj postacie znanych sportowców, ludzi kultury…”.

Jury w składzie: Renata Bukolt, Gabriela Przybyłka i Grażyna Kędzierska wydało następujący werdykt:

Kalos Kagathos – ideał ciała i duszy- stanowił punkt wyjścia do rozważań nad wzorcami współczesnego człowieka. Młodzi ludzie, biorący udział w konkursie literackim trafnie odczytali idee zawarte w temacie. „We współczesnym świecie pełnym przemocy, wielu wad i pokus – być zarówno pięknym i dobrym – to nadzwyczaj trudne zadanie”- napisała jedna z uczestniczek, co wyraźnie wskazuje, że młodzi ludzie są świadomi zadań, z jakimi im się przyjdzie mierzyć w życiu.

Jury postanowiło wyróżnić wszystkich uczestników dyplomami za udział w konkursie i przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych.

I. W kategorii szkół podstawowych przyznało ex equo dwie równorzędne nagrody:

Zuzannie Wierzchuckiej – za dostrzeganie autorytetów wśród najbliższych i ciekawe ujęcie tradycji rodzinnych jako dziedzictwa Kalos Kagathos

oraz Paulinie Zwiefka – za trafne refleksje nad wartościami, którymi powinien kierować się każdy sportowiec i za dostrzeżenie autorytetu nie tylko w wielkim świecie sportowym, ale w środowisku, w którym żyje ( Historia wicemistrza olimpijskiego Bartłomieja Pawełczaka)

II. W kategorii gimnazjum:

I miejsce – Ewie Chrapkowskiej – za ciekawą prezentację ludzi ze świata sportu i kultury, którzy łączą przymioty duszy i ciała, ze szczególnym wskazaniem, iż w świecie współczesnym, pełnym przemocy- możliwe jest bycie pięknym i dobrym

Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste rozdanie nagród odbyło się w dniu 23 marca 2012 roku.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |