Uczyć bawiąc, czyli biblioteka dla maluchów

Dodane 26 czerwca 2012

Od lutego bieżącego roku w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza co tydzień odbywały się zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym organizowane pod hasłem „Naucz mnie przez zabawę”. Każde z półtoragodzinnych spotkań miało na celu rozwijanie zdolności muzycznych i rytmicznych oraz przybliżenie dzieciom różnorodnych formy wyrażania muzyki. Zajęcia prowadzone były w trzech cyklach: Muzycznie w bibliotece, Coś z niczego i Mali ODKRYWCY – wokół czterech żywiołów. Całość koordynowały: Pani Anna Górniak oraz bibliotekarka Lucyna Welka.

Pierwszy cykl zajęć: Muzycznie w bibliotece umożliwił przedszkolakom poznanie świata muzyki i piosenek. Dzieci wspólnie z rodzicami śpiewały i tańczyły, poznały podstawowe instrumenty i terminy muzyczne. Zabawy przygotowała i prowadziła Anna Górniak, która grała na gitarze i śpiewała piosenki z repertuaru dziecięcego.

Następnie dzieci, w ramach spotkań pod hasłem Coś z niczego, posługując się różnymi technikami plastycznymi z pozornie nieprzydatnych przedmiotów (kartonów, pudełek, materiałów przyrodniczych) tworzyły postaci zwierząt. Dzięki temu samodzielnie wykonały eksponaty wystawy pt. „Zoo”.

Trzeci cykl zajęć: Mali odkrywcy dał maluchom okazję aktywnego uczestniczenia w eksperymentach. Przedszkolaki brały udział w zabawach z wodą, powietrzem, ogniem i ziemią, tym samym kształtując umiejętność wyciągania wniosków i rozumienia zachodzących w przyrodzie procesów. Maluchy poznały właściwości wody, dowiedziały się, jakie substancje mogą się w niej rozpuścić, które przedmioty na jej powierzchni będą pływać, a które utoną; odkryły, w jaki sposób sprawdzić, czy wokół nas jest powietrze. Na zajęciach nie zabrakło elementów magii. Dużą radość sprawiło dzieciom wspólne czarowanie, a następnie poznanie tajników iluzji.

Na tym jednak nie kończyły się niespodzianki dla najmłodszych czytelników! W każdą środę mieli okazję uczestniczyć w akcji Wieczorynka w bibliotece. W czytelni dla dzieci regularnie gromadzili się rodzice ze swoimi pociechami, by móc spotkać się na dużym ekranie z bohaterami dobranocek i najpopularniejszych bajek. Po każdym seansie na dzieci czekały dodatkowe atrakcje w formie kolorowanek, czytanek i zabaw ruchowych.

Wszystkie wyżej wymienione zajęcia zainspirowały naszych czytelników, zarówno tych najmłodszych, jak i całkiem dorosłych, do wspólnego czytania w domu lub w bibliotece. Wychodząc z biblioteki, dzieci zawsze dźwigały „pod pachą” stosy wypożyczonych książeczek. Z pewnością na zajęciach tych spotykali się ludzie, dla których czytanie jest przyjemnością, niezależnie od tego, ile mają lat.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , , , |