Wszyscy na pokład!

Dodane 24 lipca 2012

W poniedziałek, 16 lipca rozpoczęły się wakacyjne zajęcia dla dzieci organizowane przez Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce i Bibliotekę Publiczną im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Motyw przewodni stanowią co prawda wątki pirackie, równie ważne jednak – kto wie, czy nie ważniejsze – są odwołania do historii i tradycji naszego regionu.

Pierwsze dni letniej przygody poświęcone były historiom o piratach, wikingach oraz żeglarzach. Dzieci zapoznały się z opowieściami o piratach (tych żyjących kiedyś i obecnie), podpisały kodeks honorowy, obowiązujący na „bibliotecznym pokładzie”, a swoisty finał stanowiło spotkanie z pochodzącym z Sępólna żeglarzem, panem Zenonem Kowalikiem. Pierwsze szlify zdobywał na sępoleńskim jeziorze, a jego pasja stała się nie tylko przygodą, ale również sposobem na życie.

Przez ponad trzy godziny dzieci oraz ich opiekunowie dzięki zdjęciom i opowieściom pana Kowalika mogli wraz z nim podążyć „ze śródlądzia na morze”, dotrzeć z Bydgoszczy do Amsterdamu, zobaczyć Berlin od strony wody oraz dowiedzieć się, jak wygląda życie członka załogi „Zawiszy Czarnego”, „Strażnika Poranka” czy „Daru Młodzieży”. Młodzi adepci żeglarstwa poznali podstawy żeglarskiego języka, a także pod okiem fachowca zgłębili tajniki wiązania podstawowych węzłów. W tym miejscu chcielibyśmy raz jeszcze podziękować panu Kowalikowi za to, że poświęcił nam swój czas, podzielił się z nami swoimi przeżyciami oraz odpowiadał na wszystkie pytania.

Na zakończenie pierwszego tygodnia grupa „krajeńskich piratów” wybrała się na jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy. Pierwsze kroki mali odkrywcy skierowali do Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego, gdzie nie tylko mieli okazję na własne oczy obejrzeć miecz wikiński znaleziony na naszych terenach, ale także dawną łódź rybacką odnalezioną w Suchorączku, tradycyjne ludowe stroje oraz makiety gospodarstw rolnych. Wszystko to przybliżyło dzieciom dawne czasy i często zapominane już tradycje. Wielką atrakcją był także rejs statkiem po Brdzie – niepowtarzalna okazja, by zobaczyć stolicę naszego województwa z nieco innej perspektywy.

„Pirackie” wakacje w bibliotece potrwają jeszcze do piątku, 27 lipca. Mamy pewność, że kolejne dni przyniosą dalsze niezapomniane wrażenia.

 

Projekt pt. „Krajna – wyspa skarbów okiem piratów” realizowany był przez Stowarzyszenie Duże Różowe Słońce, a finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie.

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |