Zabierz książkę na wakacje

Dodane 2 sierpnia 2012

Wakacje w pełni, zanim więc zabrzmi pierwszy dzwonek, jest jeszcze czas na odpoczynek, podróże i… czytanie! Czytanie bowiem to nie obowiązek zapoznania się z treścią kolejnej szkolnej lektury. Zachęcamy nie tylko dzieci, ale również rodziców, do odwiedzania naszej biblioteki. Książki dla dzieci to źródło wiedzy, informacji o świecie, sposób na rozwój koncentracji i naukę skupiania uwagi. Właśnie w literaturze mali czytelnicy odnajdą nowe pomysły. Podczas czytania dziecko samodzielnie kreuje świat opisany w książce i bohaterów, z którymi przeżywa przygody. Warto pamiętać o tym również w wakacje i motywować dzieci do czytania nad jeziorem, nad morzem albo, zwyczajnie, w domu.

Pośród nowości książkowych zakupionych przez Bibliotekę Publiczną w Sępólnie odnaleźć można propozycje dla dzieci w każdym wieku. Najmłodszym proponujemy książki Anny Onichimowskiej: „Sen, który odszedł” oraz „Zasypianki na każdy dzień miesiąca”, znakomicie wpisujące się w nurt czytania dzieciom przed snem. W świat fantazji zabiorą najmłodszych „Baśnie o marzeniach i tęsknocie za piękniejszym życiem” Elżbiety Zarych. Fantastyczną pozycją, która zainteresuje nie tylko dzieci, jest pięknie ilustrowana opowieść „Wysoko w chmurach” autorstwa samego Paula McCartneya, traktująca o wolności i przyjaźni, mająca też ważne przesłanie ekologiczne.

Na naszych półkach odnaleźć można także wybór tzw. bajek-pomagajek. Jak wykazały badania psychologów dziecięcych, czytając określone historie można dziecku pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych, takich jak lęk przed ciemnością albo trudne pierwsze dni w przedszkolu. Ze swojej strony proponujemy terapeutyczną historyjkę pt. „Mamo, boję się szkoły” oraz „Strach ma wielkie oczy, czyli każdy trochę się boi”.

Nieco starszym czytelnikom proponujemy bestsellerową serię „Zaopiekuj się mną!” autorstwa Holly Webb. Bohaterowie opowieści – kociaki oraz szczeniaki – uczą dzieci odpowiedzialności i wyrabiają wrażliwość na krzywdę zwierząt. Zainteresowaniem cieszą się też książki Pawła Beręsewicza poświęcone rodzinie Ciumków, jak również „Tajemnica człowieka z blizną” czy „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” tego samego autora. Interesujące są także książki autorstwa Grzegorza Kasdepke, w tym seria poświęcona przygodom detektywa Pozytywki.

To tylko niektóre z tytułów polecanych przez pracowników biblioteki. Każdy czytelnik, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie interesujące pozycje. Podkreślamy jednak, że nawyk czytania warto kształtować u dzieci od pierwszych lat życia; jeśli kogoś nie przekonują argumenty związane po prostu z wartościowym spędzaniem wolnego czasu, być może weźmie pod uwagę fakt, że czytanie pomaga zrozumieć świat i własne emocje, a w późniejszej edukacji szkolnej znacznie ułatwi poprawne pisanie i mówienie oraz – i nie jest to przesadą – logiczne myślenie. Jest to zatem dobra inwestycja, tym bardziej, że z księgozbioru Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim korzystać można bez żadnych opłat.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |