Działalność

Dyskusyjny klub książki

Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem klubów jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.

W naszej bibliotece DKK funkcjonuje od marca 2007 r. Początkowo ta oferta była skierowana do dorosłych czytelników, jednak już od września 2008 r. działa DKK dla dzieci. W miłym gronie omawiamy książki, które wcześniej należy przeczytać. Członkowstwo w klubach nic nie kosztuje i nadal czekamy na nowych ich członków.

Księgarnia „Przy Bibliotece”

3 maja 1995 podczas trwających Dni Sępólna, odbyło się uroczyste otwarcie naszej księgarni. Przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz i Skarbnik Gminy.

Niewielkim kosztem, w odrębnym pomieszczeniu o powierzchni 18m² z pomocą i udziałem sępoleńskich sponsorów a także władz samorządowych urządziliśmy własną, ciepłą i przyjazną czytelnikom księgarnię.

Do odbiorców kierujemy oferty różnych wydawnictw. Wypracowany dochód przeznaczymy na cele statutowe Biblioteki tzn. na wzbogacenie i uzupełnienie jej księgozbioru.

Osoba odpowiedzialna: Elżbieta Skibińska

Teatrzyk

Grupa amatorskiego teatru lalek „Balbina” działa przy Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim już od 1986 r.

Skład zespołu od tamtego czasu oczywiście ulegał zmiane wielokrotnie, ponieważ w jego szeregi przybywają nowi członkowie. Obecnie grupa liczy piętnaście osób. Do przygotowania przedstawień zespół korzysta ze scenariuszy bajek dla dzieci lub samodzielnie opracowanych pomysłów bibliotekarki – pani Lucyny Welki. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, biorą udział w licznych konkursach i przeglądach.