Narodowe Czytanie Pana Tadeusza

Dodane 7 września 2012

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę „ostatniego zajazdu na Litwie”, czyli wydarzeń przedstawionych na kartach „Pana Tadeusza”. Z tej okazji w warszawskim Ogrodzie Saskim 8 września 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski zainauguruje „Narodowe Czytanie Pana Tadeusza”. Jest to pierwsza tego typu akcja, ale – jak wynika z deklaracji Macieja Klimczaka, Ministra z Kancelarii Prezydenta – nie ostatnia; przyszły rok najpewniej należeć będzie do Aleksandra Fredry.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. Przede wszystkim jednak dążyć będziemy do wyzwolenia „Pana Tadeusza” spod przymusu szkolnego, który zabija lekturę.

Do projektu przystąpiło 29 miast z całej Polski: wezmą w nim udział aktorzy, wolontariusze, młodzież szkolna oraz harcerze. My również popieramy akcję. Zachęcamy wszystkich do śledzenia jej przebiegu w telewizji oraz na antenie Polskiego Radia. Wkrótce także mieszkańców Sępólna Krajeńskiego i okolic zaprosimy na spotkanie z tej okazji. O szczegółach poinformujemy w przyszłym tygodniu!

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |