Biblioteka z wizją – III Kongres Bibliotek Publicznych

Dodane 23 października 2012

Dyrektor Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Kraj. Grażyna Kędzierska wraz z pracownikami uczestniczyła w III Ogólnopolskim Kongresie Bibliotek Publicznych, odbywającym się w dniach 11-12 października w Warszawie.

Po raz kolejny organizatorem była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego prowadzącą Program Rozwoju Bibliotek. Podczas dwóch dni Kongresu blisko 400 bibliotekarek i bibliotekarzy z całej Polski oraz partnerzy bibliotek jak i goście z zagranicy – bibliotekarze z Ukrainy, Bułgarii i Rumunii uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, zapoznali się z dobrymi praktykami, wymienili doświadczenia. Spotkania służyły też integracji i wzajemnej inspiracji.

Tematem przewodnim III Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek Publicznych była „Biblioteka z wizją” – model działania biblioteki publicznej w małej miejscowości, który został opracowany przez FRSI w oparciu o dotychczasowe doświadczenia z realizacji Programu Rozwoju Bibliotek. Nie jest wzorcem konkretnej biblioteki, ale zbiorem opcji rozwojowych, które biblioteki z małych miejscowości mogą twórczo interpretować i dostosowywać do warunków, w których działają.

Inauguracyjna debata Kongresu poświęcona była wartościom, jakimi kieruje się „Biblioteka z wizją”. Uczestniczyli w niej: dyrektor BN dr Tomasz Makowski; dyrektor Małopolskiego Instytutu Kultury dr Joanna Orlik; prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk i dyrektor Centrum Cyfrowego Projekt: Polska dr Alek Tarkowski.

Druga część Kongresu objęła sesje warsztatowe, poświęcone sposobom funkcjonowania modelowej „Biblioteki z wizją” oraz obszarom świadczonych przez nią usług. W programie znalazło się 36 warsztatów zgrupowanych w 9 następujących blokach tematycznych: „Z jak Zespół”, „O jak Otwartość”, „W jak Współpraca”, „A jak Argumenty w Akcji”, „I jak Informacja”, „K jak Kultura”, „E jak Edukacja”, „I jak Integracja”, „I jak Inspiracje”.

Kongres został objęty patronatem małżonki prezydenta Anny Komorowskiej oraz prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |