„Tam serce moje, gdzie Ojczyzna moja”

Dodane 16 listopada 2012

„Tam serce moje, gdzie Ojczyzna moja” tak brzmiało hasło XIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej obchodzonego w powiecie sępoleńskim. Tradycją stało się, iż w tym okresie nasza biblioteka zaproponowało mieszkańcom szereg różnorodnych imprez i spotkań. I tak:

4.11. godz.18:00 – projekcja filmu Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż”, którą poprzedziła prelekcja Lecha Szumigaja odnosząca się do obrazu Breughla „Droga Krzyżowa”, który to zainspirował Majewskiego do nakręcenia filmu. Po projekcji goście podzielili się swoimi wrażeniami.

5.11. godz. 16:00 – przedstawiona została prezentacja multimedialna „Pomnik Chrystusa Króla – Pamięć i historia powstania oraz tragedia związana z jego zniszczeniem” przygotowana i poprowadzona przez Andrzeja Ossowskiego. Pan Andrzej odniósł się do genezy i ludzi związanych z pomnikiem Chrystusa Króla. Wśród gości wieczoru były panie – Urszula Kunza oraz Ludwika Kozik, które pamiętając wydarzenia tego okresu, podzieliły się swoimi wspomnieniami.

 

godz. 18:00 – spotkanie na temat „Patriotyzmu jako odpowiedzialności za wspólnotę”. Gościem biblioteki był Krzysztof Wytrykowski z Warszawy – pisarz i Historyk Kościoła, autor dwóch książek „Srebro Stortebeckera” i „Eksterminator”, których akcja osadzona jest w średniowiecznym Toruniu.

 

6.11. godz. 18:00 – wernisaż wystawy malarstwa Jana Kaji i Jacka Solińskiego połączony z wieczorem autorskim Pawła Szydła pn. „Anioły, ludzie, poezja”. Jan Kaja i Jacek Soliński prowadzą swoją Galerię Autorską w Bydgoszczy. Prezentowany wybór obrazów był częścią większego zbioru. Wystawa wcześniej gościła między innymi w galeriach Paryża.

Paweł Szydeł prezentując swoje wiersze, spojrzał tego wieczora na rzeczywistość od strony anielskiej, ale przez pryzmat ludzkiego tu i teraz.

 

7.11. godz.11:00 – quiz dla dzieci i młodzieży pt. „Biblia bez tajemnic”, który zawierał pytania z sześciu grup tematycznych, m. in. słowa i cytaty, ludzie i historie, miejsca i wydarzenia.

 

godz. 16:00 – najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w zabawach interaktywnych pod nazwą „Z pismem świętym do malucha”.

 

godz. 17:00 – wykład pt. „Patriotyzm i Ojczyzna” doktora Stanisława Krajskiego. Na spotkanie z wybitnym historykiem filozofii, nauczycielem akademickim, publicystą, prozaikiem i tłumaczem, zjawili się sympatycy jego twórczości oraz ci, którzy pragnęli porozmawiać o patriotyzmie, ojczyźnie i wartościach dla narodu najważniejszych.

 

8.11 godz. 10:00 – spotkanie z lubelską bajkopisarką i ilustratorką Edytą Zarębską, laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren oraz jej mężem Robertem – kompozytorem.

 

9.11 godz.17:00 spotkanie z Piotrem Witeckim ze Złotowskiego Korpusu Ekspedycyjnego, który opowiedział o „Pielgrzymowaniu szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela”.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , , , , |