O „Stokrotkach w śniegu” Richarda Paula Evansa

Dodane 5 grudnia 2012

21 listopada 2012 r. w naszej bibliotece po raz kolejny zebrało się grono fanów literatury skupionych wokół Dyskusyjnego Klubu Książki, aby podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki. Tym razem była to wzruszająca powieść pt. „Stokrotki w śniegu” autorstwa Richarda Paula Evansa – amerykańskiego powieściopisarza.

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiego przedstawienia sylwetki pisarza oraz obejrzeliśmy zdjęcia z pobytu R. P. Evansa w Bydgoszczy, który to na dziedzińcu WiMBP spotkał się ze swoimi czytelnikami.

Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że „Stokrotki w śniegu” przypominają swoją treścią „Opowieść wigilijną” K. Dickensa, z tą tylko różnicą, że akcja powieści Evansa osadzona jest w realiach XXI wieku. Dyskutanci oznajmili, że książkę tę, czyta się jednym „tchem” oraz, że napisana jest prostym, zrozumiałym językiem i ma w sobie ogromne pokłady magii, i jest niby zwykła – ale niezwykła.

Zdaniem klubowiczów fabuła książki jest dość prosta, by nie rzec banalna, jednak porusza wiele ważnych, dla każdego z nas kwestii – przebaczenia, naprawy swoich błędów, życia tak, by inni zachowali o nas jak najlepsze wspomnienia. Dzięki temu lektura zmusza do refleksji, zajrzenia w głąb siebie i poszukania odpowiedzi na różne pytania oraz zachęca do podjęcia konkretnych kroków, mających na celu zmianę tego, co złe w naszym życiu.

Evans w swojej powieści ukazuje, iż żal za popełnione krzywdy i chęć zadość uczynienia to nie wszystko – czasami by zrekompensować cierpienie zadane drugiej osobie bywa już za późno. Jednak nie należy z tego rezygnować, gdyż lepiej zrobić to późno, niż wcale a najlepiej żyć tak, aby po śmierci nikt nie mógł o nas źle powiedzieć.

Podczas spotkania klubowicze przytoczyli kilka cytatów zawartych na stronach „Stokrotkach”. Najbardziej spodobały im się te dwie myśli: „Jeżeli chcesz mieć przyjaciół, zapisz się do klubu książki. Jeżeli zależy ci na pieniądzach, zacznij robić interesy” oraz „W życiu nie chodzi o to, by przeżyć burzę, ale o to, by tańczyć w deszczu”

Na koniec spotkania członkowie sępoleńskiego DKK stwierdzili, że „Stokrotki w śniegu” to piękna, wzruszająca opowieść o sile miłości i nadziei, o tym, że najważniejsza w życiu jest rodzina, że tylko kochając i będąc kochanym, można odnaleźć własną drogę w życiu.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 19 grudnia o godz. 17:00 i wtedy omawiać będziemy książkę „W kraju mężczyzn” Hishama Matara.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |