Rekreacja inaczej niż zwykle

Dodane 5 grudnia 2012

Czy tajniki języka munduruku są niedostępne dla zwykłych śmiertelników? Jak długo trzeba ćwiczyć, by rozszyfrować zdanie napisane za pomocą japońskich znaków? Jak się liczy po czuwasku? Czy uczeń szkoły podstawowej może odczytać hieroglify? W Bibliotece Publicznej postanowiliśmy poszukać zaskakujących odpowiedzi na powyższe pytania.

Warsztaty z zakresu lingwistyki rekreacyjnej, bo o nich właśnie mowa, przeprowadziła Katarzyna Grzegorek – członkini Stowarzyszenia Lingwistyki Rekreacyjnej, doktorantka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z naszego zaproszenia skorzystali nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, Zespołu Szkół w Wałdowie oraz Zespołu Szkół w Lutowie. Dzięki zaproponowanym zadaniom oraz łamigłówkom lingwistycznym uczestnicy spotkania mieli okazję poznać mechanizmy występujące w różnych językach, ćwicząc tym samym umiejętność analitycznego myślenia, formułowania i dedukcyjnego badania hipotez.

Jest to stosunkowo nowa forma gimnastykowania umysłu, choć od roku 2004 Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Fundacją Matematyków Wrocławskich i Stowarzyszeniem Lingwistyki Rekreacyjnej organizuje eliminacje do Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej – jednej z 13 międzynarodowych olimpiad przeznaczonych dla szkół średnich. Od roku szkolnego 2008/2009 znajduje się ona nawet na liście olimpiad zamawianych i dotowanych przez MEN. Uczniowie szkół podstawowych mogą natomiast wziąć co roku udział w konkursie językoznawczym Wieża Babel. Wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie www.fmw.uni.wroc.pl

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |