Zaskakująca książka w sępoleńskiej bibliotece

Dodane 25 lutego 2013

Nasza biblioteka znalazła się na liście 100 bibliotek, które otrzymały egzemplarz „Czarnej książki kolorów”. Książka ta jest inna niż wszystkie – autorka wyobraziła sobie przyjaźń dwóch chłopców, z których jeden jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada nam, jak chłopiec potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć czy też posmakować kolory. Dodatkowym atutem tej książki jest fakt, że mogą ją czytać zarówno osoby zdrowe jak i niewidome – na dole strony widzimy tekst pisany, a na górze te same słowa z tym, że zapisane alfabetem Braille’a. Również ilustracje wywołują wielkie emocje: można je zobaczyć, ale można je także poczuć.

W związku z pojawieniem się opisanej powyżej książki w bibliotece postanowiliśmy zorganizować zajęcia dla najmłodszych. Ich celem było kształtowanie postawy akceptacji dla niepełnosprawności oraz ukazanie dzieciom, w jaki sposób osoby niewidome postrzegają świat.

W zajęciach uczestniczyły dwie grupy – przedszkolna oraz druga klasa szkoły podstawowej. Na początku każde z dzieci przedstawiało się i opowiadało o swoich ulubionych kolorach. Następnie losując kolorowe kartoniki opowiadały, z czym kojarzą im się dane kolory, a reszta grupy odgadywała o jakim kolorze mowa. Po wstępnej części nastąpiła krótka prezentacja „Czarnej książki kolorów”. W zależności od grupy dzieci słuchały lub same czytały po fragmencie. Książka wzbudziła duże zainteresowanie. Dzieci z zamkniętymi oczami próbowały wyczuć czy faktycznie da się poznać co prezentują ilustrację.

W drugiej części spotkania dzieci bawiły się z kolorową chustą animacyjną i brały udział w grach, podczas których miały zawiązane oczy: losowały różna przedmioty i zgadywały co trzymają, nazywały usłyszane dźwięki, szły w stronę osoby mówiącej. Jak się okazuje z relacji dzieci – nie były to proste zadania.

Na zakończenie spotkania dzieci z grupy przedszkolnej tworzyły wypukłe ilustracje na czarnych brystolach za pomocą czarnej plasteliny, a dzieci ze szkoły podstawowej z pomocą wydrukowanego alfabetu Braille’a nakłuwały pustą kartkę, tak aby powstało ich imię. Obydwie grupy włożyły dużo energii w poprawne wykonanie tego zadania.

Zajęcia z „Czarną książką kolorów” stworzyły idealną okazję do rozpoczęcie rozmowy o odmienności i niepełnosprawności, a sama książka wywarła pozytywne wrażenie na uczestnikach.

Wszystkich zainteresowanych tą niezwykłą pozycją zapraszamy do Oddziału dla dzieci.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |