Młody profesjonalista

Dodane 4 marca 2013

W czwartkowe popołudnie w naszej bibliotece odbyło się spotkanie młodzieży sępoleńskiej z Liceum Ogólnokształcącego z młodym profesjonalistką – panią Iwoną Kanafą. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”, którego celem jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu przyszłości zawodowej.

Nasz gość od 2008 r. pracuje dla British Council w zakresie przeprowadzania egzaminów językowych Cambridge ESOL, a także jest menedżerem Akademii 2.0 oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych oraz American Marketing Association.

Spotkanie tego typu pozwoliło licealistom, którzy już niedługo będą wybierać swoją drogę zawodową zorientować się w obecnej sytuacji na rynku pracy. Przedstawiona została im lista zwodów, na które przewidywane jest zapotrzebowanie w przyszłości na podstawie danych Fundacji Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych. Wśród nich odnaleźć można: epidemiologa, rezydenta, coache’a, specjalistę do spraw zarządzania ryzykiem, mediatora, a także zawody częściej spotykane: pomoc domową, kosmetyczkę, opiekuna osób starszych/dzieci. Zadanie było o tyle ciekawe, że pozwalało poznać zakres obowiązków osób zatrudnionych na mniej znanych stanowiskach oraz zachęciło do dyskusji na temat rosnącej bądź spadającej popularności niektórych profesji.

Wiele ciekawych informacji na temat aktualnej sytuacji i trendów na rynku pracy młodzieży dostarczył quiz. Na jego podstawie dowiedzieli się oni m.in. co to startup i geoarbitraż, jakie języki obca są najbardziej pożądane w obecnych czasach, jaka jest różnica między wynagrodzeniem netto a brutto, jak przedstawia się wykres rozkładu kosztów pracownika, a także jakie zawody są obecnie najbardziej zagrożone bezrobociem.

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych na końcu młodzież chętnie uczestniczyłaby w kolejnych spotkaniach tego typu. Licealiści chcieliby spotkać się i posłuchać o pracy tłumacza, aktora, przedstawiciela dużej korporacji, weterynarza, sportowca czy też osoby z branży medycznej.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu została również zachęcona do udziału w konkursie, który polega na zorganizowaniu wraz z biblioteką spotkania z młodym, lokalnym profesjonalistą – osobą z tej samej gminy, województwa lub regionu, w której pracy istotną rolę odgrywają technologie informacyjno – komunikacyjne oraz stworzeniu relacji z tego spotkania. Za najlepszą relację osobie organizującej spotkanie przyznana zostanie nagroda główna w postaci konsoli gier xBox, a cała klasa wraz z opiekunami będzie mogła spędzić jeden dzień w Centrum Nauki Kopernik na specjalnych warsztatach w pracowni robotycznej, podczas których uczestnicy stworzą własne roboty i rozegrają „cybermecz”.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |