W Roku Kopernikańskim znamy już wyniki konkursu literackiego

Dodane 4 kwietnia 2013

Konkursy literackie dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjum z terenu powiatu sępoleńskiego organizuje nieprzerwanie od kilkunastu lat Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. Idea konkursu jest prosta i czytelna a jego cele to: popularyzacja zainteresowań literackich wśród uczniów, kształtowanie ich wrażliwości i umiejętności literackich, rozbudzenie zainteresowań historycznych i społecznych , doskonalenie warsztatu pisarskiego , promocja młodych talentów i ukierunkowanie ich dalszego rozwoju. Co roku zmienia się tylko temat wypowiedzi. Staramy się, aby nasze konkursy kształtowały w uczniach umiejętności literackie, rozbudzały ich wszechstronne zainteresowania i uczyły wrażliwości na ważne wydarzenia społeczne i kulturalne.

W bieżącym roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika, proklamowany przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego. Decyzja sejmiku ma ścisły związek z przypadającymi w tym roku ważnymi kopernikańskimi rocznicami: 540. rocznicą urodzin i 470. rocznicą śmierci wielkiego astronoma, a także 470. rocznicą pierwszego wydania najważniejszego w jego naukowej karierze dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”). Mamy to szczęście, że wybitny naukowiec, wielki humanista, ten, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” przyszedł na świat w Toruniu, w obecnym województwie kujawsko-pomorskim. Niniejszym konkursem chcielibyśmy dołożyć własną cegiełkę do obchodów Roku Kopernikańskiego.

W związku z tym, że rok 2013 został ogłoszony Rokiem Kopernika, zaproponowaliśmy do wyboru jeden z dwóch następujących tematów :

1. Ciekawość świata i człowieka, dociekliwość ponad przesądy, to dewiza towarzysząca życiu i dziełu Mikołaja Kopernika. Zostań autorem opowiadania, które podążać będzie Jego śladem i udowodnij, że nauka i wyobraźnia nie mają granic .

2. Człowiek jest cząstką kosmosu, a życie podróżą do gwiazd! Uruchom wyobraźnię i napisz, jak ludzie przesuwają granice poznania świata.

W tym roku na konkurs literacki wpłynęło 28 prac, które oceniło jury w składzie: mgr Renata Bukolt i mgr Gabriela Przybyłka – polonistki z LO. W protokole konkursowym jury czytamy: „ docenić należy zaangażowanie i pomysłowość autorów tekstów. Jednak że nie zawsze były zgodne z założeniami tematu zarówno w obszarze treści, jak i formy, co je dyskwalifikowało”.

W związku z tym, jury wydało werdykt i przyznało nagrody w dwóch regulaminowych kategoriach wiekowych:

I. Szkoły podstawowe:

• Nagroda dla MIRONA KAŹMIERSKIEGO za ciekawe ukazanie, jak wyobraźnia może stać się „ nieocenioną przestrzenią”, która przesuwa granice poznania

• Nagroda dla FILIPA SUDZIŃSKIEGO za literackie „odkrycie” współistnienia tajemnic kosmosu i współczesności

• Nagroda dla MAGDALENY TRZOS za rozwinięcie Kopernikańskiej idei odkrywania świata

• Wyróżnienie dla ZUZANNY WIERZCHUCKIEJ za poetyckie refleksje o miejscu człowieka w kosmosie

II. Gimnazja

• Nagroda dla MARTY BACZYŃSKIEJ – za dojrzałe refleksje o podróży w głąb siebie jako odkrywaniu swojego „osobistego” kosmosu

• Nagroda dla ANNY REKIEL za dostrzeżenie ponadczasowości idei towarzyszącej życiu Mikołaja Kopernika.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |