Marii Callas w 90. rocznicę urodzin

Dodane 8 kwietnia 2013

W czwartkowy wieczór, 21 marca 2013 r., w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim zabrzmiały operowe tony. Gmach wypełniła niepowtarzalna atmosfera, gdyż na naszej skromnej scenie – niczym w mediolańskiej La Scali – pojawiła się Maria Callas…

Grecka śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie, nazywana „primadonną stulecia”, po raz kolejny zachwyciła obecnych swoim niepowtarzalnym głosem.

W bieżącym roku przypada 90-ta rocznica jej urodzin. Z tej też okazji zorganizowany został literacko-muzyczny wieczór wspomnień poświęcony tej wielkiej operowej sławie.

Spotkanie, przygotowane i prowadzone przez Pana Leszka Skazę, ukazało postać artystki odkrywając jej drogę sceniczną i życie prywatne. W historii sztuki wokalnej Maria Callas zapisała się wyjątkowym głosem i wielkim talentem aktorskim, dzięki czemu jej kreacje sceniczne od dziesiątek lat stanowią niedościgniony wzór i natchnienie dla kolejnych pokoleń artystów. Krytycy twierdzili, iż od strony aktorskiej „żadna ze śpiewaczek nie mogła się z nią równać”. Przez długie lata była najsławniejszą i najbardziej podziwianą kobietą świata, a w życiu prywatnym także bohaterką najgłośniejszego romansu drugiej połowy XX wieku – z greckim multimilionerem Arystotelesem Onassisem.

Wspomnienia o artystce, przeplatane były nagraniami z jej występów.

Gościem specjalnym wieczoru była Pani Teresa Fidera, której postać wielkiej divy operowej jest bardzo bliska. Pani Teresa zaprezentowała zebranym, napisany specjalnie na tę okazję, wiersz pt. „Moja Maria Callas”. Imprezie towarzyszyła mini wystawa fotografii dokumentujących karierę, wielkie kreacje sceniczne i życie prywatne Marii Callas.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |