NOC DETEKTYWÓW w bibliotece…

Dodane 22 kwietnia 2013

Zwieńczeniem projektu Teraz MY -> DKK dla dzieci i młodzieży pn. „Młodzi detektywi tropem Pana Samochodzika” była Noc Detektywów.

Mieliśmy przyjemność gościć Pana Dariusza Rekosza – polskiego pisarza, autora książek dla dzieci i młodzieży, np. Mors, Pinky i tajemnica dyrektora Fiszera, będącej początkiem serii Mors, Pinky i…, z ilustracjami Bohdana Butenki. Pan Dariusz jest również autorem powieści sensacyjnych dla dzieci i młodzieży – cyklu „z czarnym kotem” – seria Czarny Maciek. Jest także autorem cyklu słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży, pod wspólnym tytułem Detektywów para – Jacek i Barbara, emitowanych w Polskim Radiu Bis. Także pisarz, prozaik – autor książki Szyfr Jana Matejki, będącej polską parodią Kodu Leonarda da Vinci. Oprócz wielu innych nagród jego książka – „Detektywów para – Jacek i Barbara. Tajemnicza szafa” – uzyskała tytuł: Najlepsza Książka na Lato 2012, w kategorii „Dla Dzieci”, w plebiscycie internetowym portalu Granice.pl.

Z 13-tego na 14-ty kwietnia 2013 r. trzydziestoosobowa grupa dzieci wraz z animatorem Dariuszem Rekoszem wyruszyła po przygodę w poszukiwaniu skarbów i legendarnych postaci… Uczestnicy nie mieli czasu na nudę, czekało na nich bowiem wiele ciekawych zadań i tajemniczych zagadek do rozwikłania. Za każde poprawnie wykonane zadanie otrzymywały upominek. Nie zabrakło też poczęstunku, była kolacja i śniadanko… Wszystko „kręciło się” wokół „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego. Atrakcję wieczoru stanowiła bezpośrednia rozmowa telefoniczna z Panem Stanisławem Mikulskim, odtwórcą głównej roli pierwszej wersji filmowej książki z serii „Pan Samochodzik”. Podczas nocy detektywów nie zabrakło wielu niespodzianek. Oprócz zadań z dreszczykiem znalazł się też czas na taniec i film. Sen zszedł na dalszy plan… Nasi detektywi bowiem wcale nie byli zmęczeni. Na koniec każdy Mały Detektyw otrzymał stosowny certyfikat. Wybrano również Naśladowcę Pana Samochodzika, a ten Honorowy Tytuł przypadł Monice Zakrzewskiej.

Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wróciły do domu, choć niewyspane, to jednak w pełni zadowolone.

Projekt Teraz MY -> DKK dla dzieci i młodzieży prowadzony był przez Instytut Książki w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

„Program Rozwoju Bibliotek w Polsce wspierany jest przez Global Libraries – przedsięwzięcie prowadzone w ramach Światowego Programu Rozwoju Fundacji Billa i Melindy Gates, której partnerem i grantobiorcą w Polsce jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Realizatorem Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która na ten cel otrzymała grant od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , , , |