Spotkanie z Teresą Zelek – Grodzicką

Dodane 20 listopada 2013

Ostatniego dnia Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Sępolnie Krajeńskim w bibliotece odbyło się spotkanie z Panią Teresą Zelek- Grodzicką, córką Ignacego Zelka, znanego toruńskiego rzeźbiarza, współautora Pomnika Chrystusa Króla z 1938 roku.

Rozmowa z Panią Teresą, prowadzona przez Lecha Szumigaja, przybliżyła licznie zebranej publiczności sylwetkę Ignacego Zelka. W jego niezwykle ciekawej biografii odbijała się cała ówczesna historia Polski- w czasie I wojny światowej walczył on w Legionach Piłsudskiego, po wojnie został cenionym rzeźbiarzem, niestroniącym od projektów o wyraźnie patriotycznym charakterze, wreszcie po 1945 roku artysta, nie chcąc brać udziału w utrwalaniu i wychwalaniu władzy ludowej, poświęcił się wyłącznie tworzeniu rzeźb sakralnych. Wspomnienia Pani Teresy zostały uzupełnione kilkoma wystąpieniami: Elżbieta Skibińska przygotowała prezentację multimedialną pokazującą przedwojenne Sępólno, Łukasz Jakubowski opowiedział o historii i symbolice Pomnika Wdzięczności, Pan Bogdan Major zapoznał audytorium z twórczością Ignacego Zelki, natomiast Janusz Tomas przedstawił działalność Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności Chrystusa Króla oraz wręczył naszemu gościowi członkostwo w Komitecie Honorowym Odbudowy Pomnika – Wdzięczności Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim.

Warto wspomnieć, że Pani Teresa odwiedziła nasze miasto po raz drugi. Pierwszy raz miał miejsce przy okazji odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Wdzięczności w 1938 roku. Nasz gość stanowi więc swoisty pomost pomiędzy tym, co miało miejsce przed wojną, a tym, co w kwestii odbudowy pomnika dzieje się obecnie. Dzięki takim wyjątkowym osobom pamięć historyczna pozostaje niezatarta, budując ciągłość narodu.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |