Laudacja dla noblisty gotowa…

Dodane 2 czerwca 2014

Jak wcześniej informowaliśmy, sępoleński Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych działający przy bibliotece, podjął się trudnej sztuki napisania laudacji dla noblisty. Przyznawana od 1901 r. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury uważana jest za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie.

Wydawnictwo Czarne oraz Instytut Książki ogłosili konkurs polegający na napisaniu wyjątkowej mowy pochwalnej, czyli laudacji dla wybranego żyjącego pisarza, któremu członkowie klubu chcieliby przyznać tę prestiżową nagrodę. Inspiracją dla pracy była książka Herty Müller „Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek” składająca się z oryginalnych, pięknych tekstów i przemówień laureatki Nobla z 2009 roku. Autorka opowiada w niej o sobie i swoim życiu, opisując to w znakomitych esejach. Zawarte w książce teksty przypominają prozę. Jest w nich wiele poetyckich, ale i bardzo mocnych obrazów, które pozostają w pamięci. Lektura ta w pewien sposób nakreśliła czytelnikom obraz, jaka powinna być „konstrukcja” laudacji, jednak łatwo nie było…

21 maja 2014 r. nasi klubowicze spotkali się w bibliotece, aby podyskutować nad przeczytaną lekturą Herty Müller, a następnie wspólnie przystąpili do pisania. Przygotowali mowę pochwalną dla wybranego pisarza. Naszym kandydatem jest Jan Grzegorczyk – dziennikarz, redaktor i pisarz, współpracownik dominikańskiego pisma „W drodze”, publikował felietony w „Przeglądzie sportowym”. Autor książek o duchowości i wierze, m.in. tetralogii o przypadkach księdza Grosera: „Adieu”, „Trufle”, „Cudze Pole” i „Jezus z Judenfeldu”, ponadto powieści „Chaszcze”, „Puszczyk” oraz „Niebo dla akrobaty”. Nasz kandydat jest także autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych „Raj nieodzyskany”, „Widziałem wielu Bogów”, „Skrawek nieba” i słuchowisk radiowych „List od Papieża”, „Tata kupi mi auto”.

W swojej twórczości podejmuje tematykę wartości takich jak miłość, przyjaźń, tolerancja, uczciwość czy miłosierdzie. Pisząc, odważnie porusza tematy trudne i kontrowersyjne. Przedstawia wizerunek współczesnego człowieka nie krytykując go i nie wystawiając ocen. Postrzega dobro w każdym człowieku.

Nasi klubowicze zgodnie uznają, że książki Grzegorczyka są godne polecenia. Zapraszają do lektury!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |