„Fascynacje” z Martą Eggerth i Janem Kiepurą

Dodane 9 czerwca 2014

Kolejne „Muzyczne fascynacje” miały tym razem silny akcent polski, gdyż bohaterami byli Jan Kiepura – najpopularniejszy polski śpiewak operowy wszechczasów oraz jego równie słynna żona, Marta Eggerth – śpiewaczka i aktorka węgierskiego pochodzenia, z którą Kiepura ożenił się w 1936 r. Oboje przez ponad 30 lat byli najbardziej znaną parą amantów klasycznego kina muzycznego i operetki.

Prowadzący spotkanie Leszek Skaza opowiadał o życiu i karierze obojga artystów urozmaicając znane fakty różnymi ciekawymi zdarzeniami, których byli bohaterami.

W części muzycznej można było zobaczyć Martę i Jana w ich największych przebojach operowych i filmowych. Były więc nieśmiertelne „Brunetki, blondynki”, „Kujawiak” Wieniawskiego, „Manola”, efektowne fragmenty oper „Turandot”, „Rigoletto”, „Cyganeria” i wiele innych.

Jan Kiepura zmarł w 1966 r. i został pochowany na warszawskich Powązkach. W jego pogrzebie uczestniczyło ponad 200 tys. ludzi. Wśród nich była też Pani Teresa Fidera, która żegnała go wraz z koleżankami i kolegami chóru Teatru Wielkiego. Marta Eggerth zmarła w grudniu ub. roku w Nowym Jorku, w wieku 101 lat.

Pod koniec spotkania wywiązała się wielominutowa dyskusja, podczas której dzielono się wspomnieniami, dopytywano prowadzącego o różne szczegóły z życia obojga artystów. Pani Teresa Fidera w hołdzie Marcie i Janowi zaśpiewała też ich ulubioną polską pieśń – „Mów do mnie jeszcze” Napoleona Rutkowskiego.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |