Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty

Dodane 23 czerwca 2014

W poniedziałkowe popołudnie, 16 czerwca 2014 r., Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim miała przyjemność gościć Danutę Grechutę oraz Jakuba Barana, autorów książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”.

Danuta Grechuta – absolwentka Wydziału Geografii Akademii Pedagogicznej w Krakowie, jak sama o sobie mówi, dla męża była przede wszystkim muzą i przyjacielem, niekiedy również menedżerem. Jakub Baran – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest dziennikarzem, ale też bajkopisarzem, autorem tekstów piosenek, konferansjerem oraz opiekunem artystycznym Sceny Tęcza w Krakowie.

Do napisania publikacji o Marku Grechucie, klasyku polskiej piosenki, wybitnym przedstawicielu polskiego kręgu artystycznego, skłonili autorów książki, wielbiciele jego talentu. Książka jest wielowątkową opowieścią o trzydziestu sześciu latach wspólnego życia, o miłości i o rodzinie, a także o pracy artystycznej muzyka.

Podczas spotkania autorzy przybliżyli zebranym postać Marka Grechuty – piosenkarza, poety, kompozytora, autora niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Będziesz moją panią”, „Wiosna, ach to ty”, „Ocalić od zapomnienia” czy „Dni, których nie znamy”.

Spotkanie, prowadzone w konwencji humorystycznego dialogu między autorami książki, urozmaicone było pokazem zdjęć i fragmentów filmów. Miłośnicy twórczości piosenkarza mieli okazję poznać świat wielkiego artysty trochę „od środka”, jak również dowiedzieć się jak wyglądało życie u jego boku. Poznali wiele najważniejszych wątków z życia Marka Grechuty: okres kabaretowy i działalność w zespole Anawa, czas studiów na wydziale architektury oraz zainteresowania wieloma dziedzinami sztuki, którymi z powodzeniem się zajmował. Mowa tu o poezji, muzyce i malarstwie.

W trakcie spotkania była również możliwość zakupu publikacji i zdobycia autografów autorów.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |