Narodowe Czytanie 2014

Dodane 9 września 2014

Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego włączyli się do akcji NARODOWEGO CZYTANIA, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przebywająca w Sępólnie Poseł na Sejm RP Pani Iwona Kozłowska poparła słowa prezydenta i wszystkim zebranym na Placu Wolności życzyła dobrej zabawy.W tym roku czytaliśmy sienkiewiczowską „Trylogię”, w której pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z przygodą, komizmem i humorem. Cykl powieści napisany „ku pokrzepieniu serc”, w czasie kiedy Polska była pod zaborami, miał zagrzewać do walki o niepodległość, o wolną Ojczyznę.

Sępoleński rynek zapełnił się postaciami z kart sienkiewiczowskich powieści. W rolę Sienkiewicza wcielił się Marcin Berendt, który w kilku odsłonach przybliżył życiorys autora. W biografię pisarza wpisany jest nasz rodzimy akcent, gdyż 115 lat temu, jesienią 1899 r. na zaproszenie Marii i Romana Komierowskich gościł w pobliskim Komierowie. Opisał to w swoich listach, Tom II Część 3.

Specjalnie na tę okoliczność, z kancelarii prezydenta otrzymaliśmy pieczęć upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie. Czytelnicy, którzy przynieśli ze sobą egzemplarze „Trylogii” mogli wbić okolicznościowy stempel.

W tym roku do wspólnego czytania zaprosiliśmy włodarzy miasta: Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego i Starostę Sępoleńskiego Jarosława Tadycha oraz przedstawicieli: Rady Miejskiej, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Jednostki Wojskowej w Chojnicach, Placówek Kulturalnych i Oświatowych, emerytów i młodzież z ZS nr 1w Sępólnie Krajeńskim.

Czytanie urozmaicały zabawy integracyjne odtwarzające sceny z życia ówczesnej szlachty. Młodzież chętnie brała udział w przygotowanych pokazach.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dorosłych i młodzieży. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do sięgnięcia po lekturę o zapierających dech w piersiach sienkiewiczowskich bohaterach. Już dziś zachęcamy do udziału w Narodowym Czytaniu w przyszłym roku!

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |