Sławomir Koper, historyk – gawędziarz

Dodane 17 listopada 2014

Na początku listopada w bibliotece mieliśmy przyjemność gościć Sławomira Kopra – pisarza, historyka, absolwenta Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze książki Kopra trafiały do kosza. Nikt nie chciał ich wydać. Dopiero „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” zostało wydane w trzech tysiącach egzemplarzy i na targach w Krakowie książka rozeszła się w ciągu czterech dni. I tak zaczęło się życie pisarskie. Autor w swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodzi z założenia, że życie prywatne jest ważną częścią egzystencji każdego człowieka i ma duży wpływ na pozostałe sfery aktywności. Porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. Zafascynowany jest historią obyczajowości. Zdradził nam wiele „pikantnych” szczegółów dotyczących osób ze świata kultury, sztuki, polityki, o których nie pisze się w oficjalnych biografiach.

Naszym słuchaczom bardzo podobało się spotkanie. Zadawali wiele pytań, bowiem autor posiada niezwykłą łatwość opowiadania, skupienia uwagi czytelnika i włączania go do dyskusji. Wiemy, że książek historycznych i biografii na rynku wydawniczym jest bardzo dużo. Istniała natomiast luka dotycząca anegdot i ciekawostek z życia liczących się osób w państwie w różnych okresach dziejowych. Skutecznie i ciekawie wypełnił ją Sławomir Koper.

 

Autorem zdjęć jest pan Andrzej Ossowski.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |