Azja i Oceania okiem Karoliny Sypniewskiej-Wida

Dodane 19 listopada 2014

Tegoroczny – XVI Powiatowy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej obfitował w wiele ciekawych spotkań i wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich był wernisaż fotografii Karoliny Sypniewskiej-Wida pt. „W kręgu obrzędów. Azja i Oceania”.

W czwartkowe popołudnie 6 listopada br. do sępoleńskiego Centrum Aktywności Społecznej przybyło wielu gości, w tym pasjonatów dalekich podróży i fotografii, aby podziwiać wystawę oraz posłuchać opowieści autorki o swoich wyprawach.

Karolina Sypniewska – jak sama o sobie mówi – od dziecka jest podróżnikiem. Z wykształcenia lingwistka i specjalistka PR, studiowała w Rosji i Australii. Pasjonuje się dalekimi wojażami, odrębnymi kulturami, językami świata i fotografią. Życie na walizkach to jej specjalność. Odwiedziła ponad 50 krajów, wyznając zasadę, że „Kto się waha, traci wiele”. Od kilku lat pokazuje świat innym i dzieli się swoimi wrażeniami z podróży, na portalach internetowych i w czasopismach.

Wystawa jest fotograficznym zapisem niemal dwuletniej wyprawy Pani Karoliny, z Bydgoszczy do odległej Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. Fascynacja dzikimi kulturami, niemal nietkniętymi przez kulturę Zachodu, doprowadziła ją najpierw m.in. do Bangladeszu, Vanuatu i Papui Nowej Gwinei, a później – prawem kontrastu – do dłuższego pobytu w Australii. Plonem podróży były tysiące fotografii, na których z jednej strony utrwalała zwyczaje, rytuały i obrzędy społeczności tkwiących jeszcze głęboko w tradycjach wytworzonych setki i tysiące lat temu, a z drugiej strony dokumentowała codzienne i odświętne zachowania się wysoko cywilizowanych społeczności jednego z najbogatszych państw świata. Wiele z tych ostatnich to też zwyczaje, rytuały i obrzędy, z których istnienia i sensu nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Czasami łatwiej je wychwycić i zrozumieć poprzez skonfrontowanie z tradycją odmiennej i „odwiecznej” – w danym miejscu – kultury. Ciekawostką są tu również artefakty wytworzone przez pierwotne ludy Oceanii, które podróżniczka zbierała równie chętnie, co osobiste wrażenia.

Wystawę zwiedzać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00 w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim.

Serdecznie zapraszamy!

 

fot. Andrzej Ossowski

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |