Mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego laureatami konkursu „Moja Polska samorządna”

Dodane 26 stycznia 2015

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski wraz z mieszkańcami Sępólna Krajeńskiego na zaproszenie Senatu RP Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej uczestniczyli w dniu 23 stycznia w finale konkursu „Moja Polska Samorządna”. Konkurs ten zorganizowano w ramach obchodów ustanowionego przez Senat Roku Samorządu Terytorialnego, pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystej gali w Senacie wręczono nagrody naszym mieszkańcom. W kategorii wiekowej do 18 roku życia za film „ Moja Polska samorządna- pierwsze kroki w samorządności sępoleńskiej” otrzymała Iabela Siuzdak oraz Miron Kaźmierski za film „Samorządności 25-lecie- małego miasteczka w świecie”. W kategorii wiekowej powyżej 18 roku życia do nagrody głównej nominował film Marcina Berendta. Ponadto Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz ufundował nagrodę dodatkową – udział w dwudniowych warsztatach filmowych prowadzonych przez wykładowców „Przedszkola” filmowego w Szkole Wajdy.

Celem konkursu „Moja Polska samorządna” było zebranie dokumentacji dotyczącej pierwszych lat funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Organizatorom konkursu (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Senat RP, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) zależało na przypomnieniu reformy samorządowej, która po 1990 roku w zasadniczy sposób zmieniła ustrój Polski, zrywając z centralnym zarządzaniem na rzecz demokracji lokalnej i samorządowych wspólnot mieszkańców. Uczestnicy konkursu , przy współpracy i zaangażowaniu bibliotekarzy Filii Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, zebrali relacje pierwszych sępoleńskich samorządowców: Stanisława Drozdowskiego, Eugeniusza Spychały i Wojciecha Nowaka. Dotarli do świadków historii i zapisali na taśmie filmowej ich relacje. Jury pod przewodnictwem Adama Aduszkiewicza do nagrody głównej nominowało 10 filmów. Na konkurs nadesłano 28 filmów z całej Polski, zrealizowanych przez autorów mających od 14 do 72 lat. O pracach jury konkursowego mówił jego członek , krytyk filmowy Paweł Mossakowski, który podkreślił różnorodność zgłoszonych filmów i poinformował, że z uzyskanego w konkursie materiału zdjęciowego powstanie film dokumentalny.

Podczas gali materiały konkursowe przekazano do „Archiwów Przełomu 1989-1991”, wspólnego projektu prowadzonego przez archiwum Senatu wspólnie z Archiwum prezydenta RP, gromadzącego dokumenty i różnorodne świadectwa tamtego czasu. Jak podkreślano, niezwykle cenne są wywiady przeprowadzone z pierwszymi samorządowcami, stanowiące świadectwo ich ówczesnej odwagi i podejmowanych wówczas pionierskich często decyzji.

Dla sępoleńskiej grupy niezwykle cenne i serdeczne było spotkanie z sędzią Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, który dokładnie 15 lat temu- 21 stycznia 2000 roku – był gościem Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim . Do dnia dzisiejszego wspomina Stanisława Drozdowskiego jako niezłomnego, wspaniałego, światłego i pionierskiego samorządowca.

W ramach konkursu przeprowadzono także plebiscyt publiczności, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów. Zwyciężył film „Samorządności 25-lecie – małego miasteczka w świecie” Mirona Kaźmierskiego z Sępólna Krajeńskiego, który otrzymał prawie 9.200 głosów.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |