Buenos días Hiszpanio! – o wirtualnej podróży w Bibliotece

Dodane 28 kwietnia 2015

W piątkowe popołudnie 23 kwietnia 2015 r., za sprawą uczniów z Technikum Hotelarskiego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Więcborku pod opieką Zofii Świerczewskiej, czytelnicy Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza wyruszyli do Hiszpanii. Wirtualna podróż odbyła się w ramach cyklicznych spotkań „Klubu Podróżnika”.

Przybyli słuchacze mieli szansę dowiedzieć się wielu ciekawostek – np. czym jest „La Tomatina”, czyli święto obchodzone w miejscowości Buñol, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa ta stanowi główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące ludzi z całego świata. W Hiszpanii jest wiele miejsc wartych zwiedzenia – turystyczne perełki oraz sylwetki sławnych osób zostały przedstawione gościom podczas prezentacji multimedialnej. Hiszpanie słyną z gorącego temperamentu, bogatej gestykulacji i spontaniczności. Nigdzie się im nie spieszy i wszystko odkładają na jutro. Żyją chwilą i lubią żartować. Różnice kulturowe są widoczne także w sposobie witania się – nie podają sobie dłoni, lecz dwukrotnie całują się w policzek, nawet z nowopoznanymi osobami.

Oczywiście nie mogło podczas tej wędrówki zabraknąć elementów hiszpańskiej kuchni! Łączy ona w sobie tradycje kuchni morskiej oraz pasterskiej. Popularne w tym kraju są m.in. „churros”, czyli paluszki z pieczonego ciasta, „cuajada” – rodzaj sera jedzonego zamiast jogurtu, czy „flan” – gatunek puddingu. Na opisach tych pyszności się nie skończyło! Uczniowie zaserwowali gościom „tapas”, czyli przystawkę. Salsa na grzance smakowała słuchaczom, a zainteresowani sporządzeniem dania w domu otrzymali przepis na tę przekąskę. Owocowe drinki – kolorowe, pyszne i zdrowe, a przede wszystkim pięknie udekorowane i podane, stanowiły ucztę dla podniebienia. Charakterystyczne hiszpańskie stroje, które uczennice założyły na tę okazję oraz ich śpiew, wprawił słuchaczy w zachwyt. Agata Wańke oraz Katarzyna Paliwoda zaśpiewały „Margueritę” oraz „Hiszpańskie dziewczyny”, czyli utwory nawiązujące do miejsca piątkowej wędrówki.

Dziękujemy uczniom oraz ich opiekunowi za przygotowanie wspaniałego spotkania.

Mamy nadzieję, że niejedna taka wyprawa jeszcze przed nami!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |